A szenátusi képviselők kétharmada támogatta a ratifikációt, a helyi sajtó hírei szerint az ellenzők többsége a szélsőbaloldali és szélsőjobboldali pártok soraiból került ki.
„Ez az utolsó lépés a megállapodás elfogadása felé” – mondta Gert Riphagen felsőházi szóvivő arra utalva, hogy az alsóházon már februárban átment a szerződés.
„A szavazás azt a fontos jelzést küldi ukrán barátainknak Hollandia és az egész Európai Unió részéről, hogy Ukrajna helye és jövője Európában van” – fogalmazott közleményében Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. A brüsszeli testület vezetője hozzátette: szeretné, ha az Európai Unió és Ukrajna közötti júliusi csúcstalálkozóra teljes egészében lezárulna a folyamat.
Az uniós tagországok közül egyedül Hollandia nem ratifikálta eddig az egyezményt, miután azt tavaly áprilisban a szavazók többsége elutasította az euroszkeptikus szervezetek által kiíratott, nem kötelező érvényű referendumon. A szerződést a szavazók 60 százaléka ellenezte, de a részvételi arány mindössze 30 százalékos volt.
Mark Rutte holland miniszterelnök kérésére az uniós vezetők határozatot fogadtak el tavaly decemberben, amelyben a közvélemény megnyugtatása érdekében világosan kimondták: a szerződéssel Ukrajna nem válik EU-tagjelölt országgá, és ez később sem szolgálhat majd alapul ilyen döntésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.