Dollármilliárdokat veszíthetnek elemzők szerint az érintett államok azzal, hogy Szaúd-Arábia, Bahrein, az Egyesült Arab Emírségek és Egyiptom hétfőn megszakította a diplomáciai kapcsolatot Katarral arra hivatkozva, hogy az támogatja a terrorizmust és olyan iszlamista szervezeteket, mint a Muszlim Testvériség és a palesztin Hamász. A lépéshez később Jemen és Líbia is csatlakozott. A hírre a katari tőzsde több mint 7 százalékkal zuhant.
Doha mintegy egymilliárd dollár (290 milliárd forint) összegű váltságdíjat fizetett áprilisban az Irakban elhurcolt katari királyi család tagjaiért – közölte a Financial Times című brit üzleti napilap az ügyre rálátással bíró katari kormányzati és katonai forrásokra hivatkozva. A lap szerint a váltságdíjat a katari királyi család 26 tagjáért fizették ki, akiket még 2015 decemberében hurcoltak el egy vadászatról Dél-Irakban ismeretlen fegyveresek. A lap azt írja, a váltságdíj, az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal kapcsolatban álló egyik szíriai fegyveres csoporthoz, valamint iráni biztonsági tisztségviselőkhöz folyt be.
Bár az újonnan kibővített kikötőnek köszönhetően Katar folytatni tudja a cseppfolyósított gáz exportálását, ami áprilisban 2,7 milliárd dolláros kereskedelmi többletet hozott, az ország gazdasága meg fogja szenvedni a konfliktust. A Reuters erre egyik példaként a Qatar Airwayst említette, amelyet Szaúd-Arábia azonnal kitiltott a repülőtereiről, és amelynek mától már a légtér használatát sem engedélyezi. Emellett azonnal lezuhant a katari kötvények ára is, ami azt jelenti, hogy az ország valószínűleg drágábban jut csak újabb hitelekhez, ezért csúszhatnak a 2022-es labdarúgó-világbajnokság építkezései.
Trump elkötelezett a Katar körüli feszültség enyhítésében
Donald Trump amerikai elnök elkötelezett a Katar körüli feszültség enyhítésében. Ezt a Fehér Ház helyettes szóvivője, Sarah Huckabee Sanders szögezte le az elnöki hivatal szokásos napi sajtótájékoztatóján. Arról egyelőre nem nyilatkoztak, hogy az Egyesült Államok – amely a viszályban érintett valamennyi államnak szövetségese – vállal-e aktív szerepet a térségben kialakult nézeteltérések elsimításában.
Hétfőn délelőtt az Ausztráliában tárgyaló Rex Tillerson külügyminiszter már állást foglalt Katar ügyében: a helyzet tárgyalásos rendezését szorgalmazta, valamennyi érdekelt fél bevonásával. Sarah Huckabee Sanders kitért az amerikai politikai és közéletet a napokban a legjobban foglalkoztató kérdésre is: vajon az úgynevezett elnöki privilégiumot igénybe véve Donald Trump megakadályozza-e a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) elbocsátott igazgatója, James Comey csütörtökre tervezett kongresszusi nyilvános meghallgatását. A helyettes szóvivő hangsúlyozta: az elnök nem kíván beavatkozni és nem kéri a volt FBI-igazgatót, hogy mondjon le a nyilvános meghallgatásról. „Az elnöki kiváltság megszokott az ilyen esetekben, de a szenátusi hírszerzési bizottság gyors és akkurátus vizsgálatának megkönnyítése végett az elnök nem kívánja gyakorolni ezt az előjogát” – fogalmazott Huckabee Sanders.
Lavrov párbeszédre szólított fel a katari válság ügyében
Párbeszédre szólított fel a Katar és a több más arab ország közötti viszony erős kiéleződése ügyében Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, amikor telefonon tárgyalt katari kollégájával, Muhammad bin Abdul Rahmán ász-Száni sejkkel – közölte honlapján hétfőn az orosz külügyi tárca. A Moszkvával való kapcsolatfelvételt Doha kezdeményezte.
A moszkvai közlemény szerint a két külügyminiszter aggodalmát fejezte ki az arab világban keletkezett új feszültséggóccal kapcsolatban. Lavrov az ellentétek kölcsönös tiszteleten alapuló, tárgyalásos rendezése mellett foglalt állást, a példátlan jellegű kihívások, különösen a terrorfenyegetés tükrében. A katari szuverén alap és a svájci Glencore cégcsoport egyébként tavaly decemberben, 50-50 százalékos részesedésben felvásárolta az állami többségű Rosznyefty orosz olajvállalat 19,5 százalékát mintegy 10,5 milliárd euróért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.