Jaalont az utóbbi napokban egyre nagyobb hullámokat verő tengeralattjáró-beszerzési korrupciós botrány hátterének megismerésére hívták a stúdióba, ahol elmondta, hogy véleménye, és a hadsereg mai napig fennálló véleménye szerint Izraelnek nincs szüksége ötnél több tengeralattjáróra, noha az utóbbi másfél évben újabb három tengeralattjáró és két tengeralattjáró-elhárító hadihajó megvásárlásáról döntöttek a legmagasabb politikai szinten.
Jaalon szerint 2015-ben hirtelen nyomást gyakorolt rá a miniszterelnök, hogy Izrael vásároljon akkor még csak egy hatodik tengeralattjárót. Közben a jelenleg rendőrségi nyomozás alatt álló Miki Ganor és Avriel Bar Joszéf neve hangzott el. 2015 nyarán számára „meglepetésszerűen” a kormányfő azt követelte, hogy kilenc tagúra bővöljön országa tengeralattjáró-flottája.
Ekkor egy értekezletet tartottak számos résztvevővel, köztük a vezérkari főnökkel, amely szóváltásba torkollott, mert a hadsereg ragaszkodott ahhoz, hogy nem kilenc, hanem csak öt tengeralattjáróra van szükség.
Végül Jaalon szerint a nemzetbiztonsági tanács vezetőjét bízták meg a döntéssel, aki 2015 nyarán elfogadta a hadsereg véleményét arról, hogy csak öt tengeralattjáróra van szükség.
Azonban amikor 2016 februárjában a miniszterelnök Németországba készült, akkor a katonák számára váratlanul azt tervezte, hogy aláír Angela Merkel német kancellárral egy elvi megállapodást három további tengeralattjáró, és két tengeralattjáró-elhárító hadihajó megvásárlásáról.
Jaalon emiatt összetűzésbe került Netanjahuval, ami végül egy olyan egyezmény elfogadásával ért véget, amely szerint a német kormány csak szükség esetén, valamikor a jövőben, kész lesz eladni a kért haditengerészeti eszközöket.
Az izraeli kormányfő azzal érvelt Jaalonnak, hogy Németországban 2017 szeptemberében választások lesznek, és érdemes a jelenlegi kancellártól megkapni az ígéretet, noha a volt védelmi miniszter szerint az elöregedő tengeralattjárókat először 2029-ben kell majd cserélni.
Jaalon a tévében elmondta, hogy úgy érezte, hogy itt valami érthetetlen, de „még nem tudtam összefűzni a dolgokat, mert az információk egy része csak későbbről származik, például David Simrón nálam nem volt képben, nem tudtam, hogy ő is érintett, hogy ő képviseli a hajóépítő céget, Miki Ganort”.
Az izraeli rendőrség ezen a héten előállította, és napok óta kihallgatja Eliezer Maromot, a haditengerészet volt vezetőjét, nyugalmazott tábornokot, valamint Miki Ganort, a tengeralattjárókat eladó ThyssenKrupp nevű német hajóépítő vállalat izraeli képviselőjét, Avriel Bar Jószefet, a nemzetbiztonsági tanács volt elnökhelyettesét, Ronen Semert, Ganor ügyvédjét, valamint David Simrónt, aki a miniszterelnök unokatestvére, bizalmasa és ügyvédje, és a korrupciógyanús üzletben Miki Ganort, a jelenleg legfőbb vádlottnak tekintett üzletembert is képviselte.
A helyi média szerint azzal gyanúsítják őket, hogy kenőpénzek fejében Miki Ganort tették meg a német ThyssenKrupp hajóépítő vállalat izraeli képviselőjének az addig – a Tízes tévé szerint csekélyebb díjazásért – dolgozó Sajke Barkat helyett.
Jaalon azt állította, hogy tavaly február óta úgy érezte, hogy meg akarnak szabadulni tőle, hogy mindenbe belekötöttek, és végül három hónap múlva le is cserélték a védelmi minisztérium éléről, amikor a kormányoalícióba pártjával belépő Avigdor Liberman lett az új miniszter.
Móse Jaalon elmondta, hogy a történtekért felelősnek tekinti a miniszterelnököt. Szerinte dokumentum is van a miniszterelnök közvetlen részvételéről. Benjámin Netanjahut a rendőrség nem tekinti gyanúsítottnak a 1,5 milliárd dolláros (mintegy 450 milliárd forint), és az izraeli médiában a 3000-res aktának nevezett korrupciós ügyben.
Eddig még tanúként sem idézték be, s a kormányfő hangsúlyozta, hogy nem tudott Simrón érintettségéről a közbeszerzési üzletben. A Húszas tévécsatornában csütörtökön a megbuktatását célzó médiakampánynak nevezte, hogy kapcsolatba hozták az üggyel.
Jaalon a tévében mégis azt hangoztatta, függetlenül attól, hogy a nyomozóknak sikerül-e bizonyítékokat szerezniük, szerinte a miniszterelnök korrupt, és a volt védelmi miniszter meg van róla győződve, hogy le kell mondania.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.