Az amerikai elnök első európai szónoklata elején külön köszöntötte Beata Szydlo kormányfőt és Lech Walesa volt elnököt, a Szolidaritás mozgalom egyik alapítóját. Felszólalásában a lengyel, ezen belül különösen a 20. századi történelem szabadságharcos mozzanatait felsorolva megállapította: el lehetett tüntetni Lengyelországot Európa térképéről, meg lehetett szállni az országot, de az soha nem veszítette el büszkeségét.
Nemcsak azért vagyok itt, hogy régi szövetségesünket meglátogassam, hanem azért is, hogy példaként mutassam fel azoknak, akik keresik a szabadságot, akik bátorítást várnak ahhoz, hogy megvédjék civilizációnkat
- hangsúlyozta az amerikai elnök, az 1944-es Hitler-ellenes varsói felkelésben fontos szerepet játszó Krasinski téren összegyűlt hatalmas tömeghez fordulva.
„A lengyel nép Európa lelke, bár sokat szenvedett a múlt században, a lengyel nemzetet sohasem lehetett kitörölni a történelemből, és sohasem veszítette el a büszkeségét” – mondta. Megköszönte Lengyelországnak, hogy nagylelkűen fogadták az amerikai katonákat az országban. Mint mondta, az amerikai katonák jelenléte szimbolizálja az Egyesült Államok elkötelezettségét a demokratikus és szabad Európa mellett.
Az amerikai elnök a NATO kollektív védelmi elvét rögzítő cikkre hivatkozva kijelentette: az Egyesült Államok és Lengyelország „vállvetve kiállnak az 5. cikkely védelmében”.
Biztonságpolitikai témákról szólva aláhúzta: amennyiben a nemzetek, az állampolgárok elveszítik elszántságukat, a nyugati civilizáció kerül veszélybe. Lengyelország tapasztalata arra emlékeztet: a Nyugat védelme a győzelemre irányuló akaraton alapszik – mondta. Felszólította Oroszországot, hogy állítsa le az Ukrajna „és más országok” destabilizációjára irányuló lépéseket, valamint „az ellenséges rezsimek, ezen belül Szíria és Irán támogatását”, és „kapcsolódjon be a felelősségteljes, a közös ellenségek ellen harcoló, Szíriában pedig magát a civilizációt védő nemzetek közösségébe”.
Az amerikai elnök szerint közösen kell fellépni a terrorizmus, a terroristák hálózatai, finanszírozóik és ideológiáik támogatói ellen. Kijelentette: „a mi határaink mindig zárva lesznek a terrorizmus és minden szélsőség előtt. Keményen harcolunk a radikális iszlám terrorizmus ellen, nem fogadhatjuk el azokat, akik elutasítják az értékeinket”. Hangsúlyozta: „a közös ellenségeink ellen, a civilizációnk védelmében együtt kell harcolnunk”.
Szorgalmazta: minden NATO-tagállam eleget kell tegyen pénzügyi kötelezettségeinek, „Európának többet kell tennie”. Európának azzal kell demonstrálnia, hogy hisz a jövőjében, hogy hajlandó áldozni a jövője védelmére – mutatott rá, mjd kiemelte: ma az az alapvető kérdés, hogy a Nyugatban megvan-e az akarat a megmaradáshoz, hajlandó-e megvédeni magát bármi áron, van-e bátorsága önmaga megvédéséhez?
Lehetnek a mieink a világ legerősebb gazdaságai, de ha nincsenek erős értékeink, nem maradhatunk meg
- jelentette ki, majd úgy értékelte: a nyugati világ örökségét, a szabadságot meg kell védeni. „Sosem hátrálunk meg” – húzta alá. „A lengyel nép, az amerikai nép, az eruópaiak még mindig azt kiáltják: Istent akarjuk” – mondta.
Trump szerint a társadalmi élet középpontjában a családnak, nem pedig a kormánynak és a bürokráciának kell állnia. „Mindenekelőtt becsüljük minden egyes emberi élet értékét, védjük minden ember jogait, tiszteletben tartjuk minden, szabadságban élni akaró ember reményét” – szögezte le.
Szavai szerint ez fűzi össze szövetségesként a lengyel és az amerikai népet, az egész civilizációt. „Ahogyan Lengyelországot soha nem sikerült megtörni, úgy a Nyugat sem engedi meg soha, hogy megtörjék” – jelentette ki. „Harcoljunk úgy, ahogy a lengyelek: a családért, a szabadságért, a hazáért, az Istenért” – fejezte be varsói beszédét Trump.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.