Az árdrágulást a megkérdezettek 61, a szegénységet és az elszegényedést pedig 45 százaléka nevezte Oroszország legnagyobb bajának. Egyharmaduk a munkanélküliséget, illetve a korrupciót sorolta az első helyre. 11 százalék a Moszkva ellen bevezetett gazdasági szankciókban, 10 százalék a migránsok beáramlásában – ebben a kérdésben nagy volt a régiók közötti szórás – látta a fő problémát. A felmérést ismertető sajtójelentések szerint a lakosság körében jelentősen felerősödtek a köztörvényes bűncselekmények és a bérek visszatartása miatta aggályok.
Ugyanakkor csak a válaszadók 4 százaléka tartotta a legsúlyosabb ügynek az állampolgári jogok és demokratikus szabadságjogok oroszországi korlátozását, valamint a független tömegtájékoztatási eszközökre történő nyomásgyakorlást. A Levada-központ kutatói megjegyezték, hogy ez az arány a hasonló kutatások kezdete, vagyis 2013 óta egyszer sem haladta meg az 5 százalékot.
Karina Pipija, a központ szakértője rámutatott, hogy az árnövekedés, a munkanélküliség és az elszegényedés olyan kategória, amelyben a legnehezebb propagandaeszközökkel manipulálni a közvéleményt. A válaszadók ezeket a gondokat azért sorolják az első helyre, mert mindenki a saját bőrén tapasztalja meg őket.
Pipija elmondta, hogy miközben az ukrajnai háború iránti érdeklődés 2014 óta, párhuzamosan a konfliktusról szóló televíziós tudósítások számának csökkenésével, 22-ről 14 százalékra esett vissza, a lakosság anyagi helyezte ezzel szemben romlott, és júliusban már 33. hónapja tartott a folyamatos életszínvonal-csökkenés Oroszországban. A felmérést augusztusban egy 1600 fős felnőtt korú mintán végezték el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.