A francia munkaügyi tárca kedden mutatja be a munkaügyi reform részletes tervét a munkaadók szervezetének, a Medefnek, szerdán pedig a két legnagyobb szakszervezetnek, a CFDT-nek és a CGT-nek. Augusztus végén kerül a törvény a parlament elé, a cél pedig az, hogy szeptemberben már életbe is lépjen.
Emmanuel Macron a munkaügyi reform révén akarja lendületbe hozni a gazdaságot, amely folyamatosan alulteljesít az euróövezethez képest. A cél a jogszabályok átalakításával rugalmasabbá tenni a munkaerőpiacot, a szakszervezetek azonban aggódnak a változás miatt, és tiltakozásokat helyeztek kilátásba.
„A reform nyilvánvalóan a nagyvállalatok érdekeit szolgálja” – idézte a Bloomberg Fabrice Angei-t, a CGT vezetőségi tagját, de „komolyan aggódik” a változások miatt a fehérgalléros munkavállalókat tömörítő CFE-CGC főtitkára is. Leginkább az dühíti a szakszervezeteket, hogy Macron megkönnyíti és „olcsóbbá” teszi az elbocsátást, mivel korlátozza a végkielégítések felső határát, lehetővé teszi, hogy alacsonyabb éjszakai pótlékot és túlóradíjat kelljen fizetni.
A France 2 tévécsatorna értesülése szerint Macron eltörli az alkalmi munkát korlátozó szabályokat is, ágazati helyett vállalati szinten dönthetnek majd a munkafeltételekről és a bérekről. „Nem annyira a szabályok változnak, hanem inkább a vállalatok lehetőséget kapnak arra, hogy figyelmen kívül hagyják vagy megváltoztassák a szabályokat. A hatás jelentős lesz, mert a cégek azzal fenyegethetik majd a munkavállalókat, hogy elbocsátják őket, ha nem fogadják el az új szabályokat” – vélekedett Angei. A CGT már előre jelezte, hogy szeptemberben tiltakozó akciókat tart, és a legnagyobb szakszervezet, a CFDT nem zárta ki, hogy csatlakozik.
Az egyszerűsítést és a munkaerőpiac rugalmasabbá tételét évtizedek óta sürgetik a munkaadók, a szakszervezetek azonban eddig mindig megakadályozták ezt. A változtatásra most van a legnagyobb esély, amikor az eurózóna mellett végre Franciaország is a stabil növekedés jeleit mutatja. A munkanélküliség azonban az év második negyedében 9,5 százalék volt, ami ugyan a legalacsonyabb arány 2012 óta, de még mindig a brit és a német kétszerese.
Macron egyébként nem lesz Franciaországban, amikor a munkaadókkal és a szakszervezetekkel ismertetik a reform részleteit. Az államfő szerdától péntekig Ausztriába, Romániába és Bulgáriába utazik, de tárgyal majd a cseh és a szlovák kormányfővel is – a téma azonban részben itt is a francia munkaerő lesz. Macron tisztességtelennek tartja, hogy a kelet-európaiakat meghatározott ideig a nyugatinál sokkal alacsonyabb kelet-európai bérekkel, az ottaninál lazább munkavédelmi szabályok mellett dolgoztathatják Franciaországban. Ez elsősorban a szállítmányozásban és az építőiparban okoz súlyos gondokat Franciaországban. Macron el akarja érni, hogy a kiküldetés időtartamát 24-ről 12 hónapra csökkentsék, és a munkások bére azonos legyen a fogadó ország munkásaiéval.
Az Európai Unió azonban megosztott e kérdésben – emlékeztetett a Reuters. Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Csehország azzal érvel, hogy csak az olcsóbb munkaerővel képesek felvenni a versenyt a nyugati minőséggel és technológiával. A vita tovább élesítheti a kelet–nyugati szembenállást az unióban, bár a kontinens munkavállalóinak kevesebb mint egy százalékáról van szó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.