BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új felvevőpiacra találhatnak a hazai futballisták

A magyar futballisták is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy egyre jelentősebb bajnoksággá váljon az amerikai MLS.

Öt-tíz éven belül az Egyesült Államok labdarúgó-bajnoksága, a Major League Soccer (MLS) megközelítheti a piaci versenyben a négy nagy amerikai profiligát, így a kosárlabdát (NBA), a jégkorongot (NHL), az amerikai focit (NFL) és a baseballt (MLB) – mondta a Világgazdaságnak Szabados Gábor. A sportközgazdász szerint ezzel párhuzamosan szakmai és anyagi értelemben az MLS felzárkózhat közvetlenül az európai topligák, így az angol Premier League, a német Bundesliga, a spanyol La Liga, az olasz Serie A és a francia Ligue 1 mögé. Úgy látja, a stadionok, az edzőközpontok és az orvosi háttér minőségét tekintve már most bármelyik sorozattal felveszi a versenyt az USA pontvadászata, a marketing és a média terén pedig azt a sablont használja eredményesen, amely a többi tengerentúli profiligát is piacképes termékké tette.

Forrás: Chicago Fire

Egy-két éve még Lengyelország tűnt a magyar futballisták első számú felvevőpiacának, most azonban jó eséllyel Amerika átveheti ezt a szerepet – állapította meg a szakértő, kiemelve, hogy az Atlanti-óceán túlpartján nem az számít, ki vagy, hanem az, kinek látszol. Ezzel arra utalt, hogy Stieber Zoltán aligha igazolhatott volna a német másodosztályú Kaiserslauterntől a washingtoni DC Unitedhez, ha korábban a Sporting Kansas Cityben Németh Krisztián, illetve a Chicago Fire-ben Nikolics Nemanja nem kelti jó hírüket a magyaroknak az Egyesült Államokban. Kiemelte, szintén a Kansasben Sallói Dániel előmenetelében sokat számított a személyes kapcsolat: édesapja, Sallói István jó barátja, a korábban a klub utánpótlásában dolgozó Urbányi István adott neki esélyt tavaly, és ő élt vele. Németh esetében is egyértelmű előrelépés, hogy a katari al-Garafa után visszatér az USA-ba, és a New England Revolution mezébe bújik.

Bár teljesen más felfogásban fejlődik a kínai Szuperliga, mint az MLS, mindkét liga életében felgyorsíthatja az építkezést a topsztárok megszerzése – mutatott rá Szabados Gábor. Mint mondta, a távol-keletiekkel ellentétben az amerikaiak nem verik fel az átigazolási árakat, nem állnak bele az 50-60 millió eurós átigazolásokba, mégis el tudnak csábítani olyan játékosokat, akik bár már túl vannak a zeniten, jó nevűek, még mindig minőséget képviselnek, ilyen David Villa, Kaká, Bastian Schweinsteiger vagy éppen Sebastian Giovinco. Visszatekintve a múltba, a sportközgazdász szerint ahogy 1975-ben mérföldkő volt Pelé New York Cosmos-szerződése, úgy 2007-ben az is fordulat volt, hogy David Beckhamre lecsapott a Los Angeles Galaxy. Ez azonban elsősorban nem a nemzetközi versenyképességében juttatta egyről a kettőre a bajnokságot, hanem a saját piacán erősítette a pozícióját: megkedveltette és még inkább elfogadtatta az amerikaiakkal a sportágat.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.