Kritikussá vált a légszennyezettség mértéke az indiai fővárosban, Újdelhiben. A több mint 21 milliós város lakói kedd reggel szembesültek először a vastag, fehér köddel, amely megbénította a metropolisz életét. Arvind Kejrival, a fővárosi közigazgatási körzet főminisztere úgy nyilatkozott: Delhi tulajdonképpen gázkamrává változott.
A város vezetése is drasztikus lépésekre szánta el magát: kedd délután felfüggesztették a tanítást a város összes iskolájában, a városban tanuló több tízezer diákot pedig otthonmaradásra szólították fel. (Arról, hogy jövő héten kinyitnak-e az oktatási intézmények, hétvégén születik döntés.) Szerdán a bejövő kamionforgalmat tiltották be, valamint leállították az építkezéseket városszerte, csütörtökön pedig új terveket jelentettek be a személygépkocsi-használat korlátozására.
Az amerikai nagykövetség légszennyezettségi indexe 1000-es értéket mutatott ki, miközben a WHO szerint 25 értékpont fölötti érték már veszélyes lehet az egészségre. A Berkeley kutatói szerint ilyen minőségű levegőben a lélegzés napi 44 cigaretta elszívásával ér fel. Nem csoda tehát, hogy az orvosok szerint jócskán megnőtt az utóbbi napokban a légzési nehézségekre, mellkasi fájdalmakra panaszkodó betegek száma.
A város tehetősebb lakói légszűrő maszkokkal próbálnak védekezni, a többség azonban nem engedheti meg magának a megfelelő eszközöket, így sálakkal és kendőkkel próbálnak védekezni.
A jelenség nem újkeletű: a lehűléseknek és a szélcsendnek köszönhetően az év ezen időszakában rendszeresen tapasztalható szmog a városban.
A krízisnek sok összetevője van a közlekedéstől a gyárak szennyezőanyag-kibocsátásáig. Kejrival szerint ugyanakkor a környező államok farmereinek gyakorlatain kellene változtatni, akik aratás után tömegesen égetik el a fennmaradó felesleget. Újdelhi vezetésének ugyanakkor kevés ráhatása van a szomszédos államok farmereire, így a megoldás egyelőre igencsak távolinak látszik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.