A pályázati határidő december 20-án délben lejárt, tehát a pályázók köre lezárult – emeli ki a tájékoztató.
A pályázat győztesének kihirdetése 2018 végére várható. Ekkor derül ki, hogy melyik magyar város lehet 2023-ban Európa egyik kulturális fővárosa, mivel minden évben két európai ország egy-egy városa kapja meg ezt a megtiszteltetést. A magyar városok közül eddig egyedül Pécs viselhette az Európa Kulturális Fővárosa címet, amire 2010-ben került sor.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumához benyújtott pályázatokat egy független szakértőkből álló, tizenkét tagú nemzetközi testület bírálja el. A jövő év elején előválasztási ülésen nevezik meg azokat a pályázókat, amelyek az év második felében részt vehetnek a végleges kiválasztási ülésen – olvasható a közleményben.
Az Európa Kulturális Fővárosa cím évről-évre történő odaítélését az Európai Unió kezdeményezte. A kezdeményezéssel az Unió hangsúlyozni kívánja Európa népeinek közös kulturális vonásait, de fontos cél a kulturális sokszínűség megőrzése és a városok nemzetközi arculatának erősítése is a kultúra révén.
A Kultúráért Felelős államtitkárság a pályázat februári kiírásakor azt közölte, hogy minden pályázatnak olyan kulturális programon kell alapulnia, amely erős európai dimenzióval bír. Magyarország a jelölésről legkésőbb négy évvel a cím viselésének éve előtt értesíti majd az Európai Parlamentet, a Tanácsot, a Bizottságot és a Régiók Bizottságát.
Az Európa Kulturális Fővárosa címet 2023-ban a kiválasztott magyar város mellett az Egyesült Királyság egy városa viselheti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.