A diákok elsődlegesen a munkaerőpiacra való belépés lehetőségének tekintik az IKSZ-et – derül ki a Pedagógia Szemlében megjelent tanulmányból.
Leggyakrabban a szabadidő és a kultúra területét választják, míg a pedagógiailag nagyon fontos szociális terület a többségüket nem motiválja.
Az állami iskolák diákjainál az egyházi iskolák diákjai pozitívabban ítélik meg a programot, s közülük mondják legtöbben azt, hogy az érettségi után is vállalnának önkénteskedést. Összességében a diákok 18,75 százaléka gondolja, hogy az érettségit követően vállal majd önkéntes feladatokat. A kutatásban 9. osztályos és végzős diákokat kérdezték meg a 2016/2017-es tanévben. A kérdőíveket több mint négyezer diák töltötte ki teljesen. A fenntartó tekintetében a kérdésekre 70 alapítványi, 241 egyházi és több mint 1100 állami iskolában járó diák válaszolt.
A felmérésben példaként említenek egy kanadai kutatást, amiből kiderül, hogy azok körében, akik a kötelező programban részt vettek középiskolásként, egyetemistaként nagyobb arányú az önkéntesek száma (51 százalék). Akik viszont nem vettek részt középiskolásként a kötelező programban, ott csak 47 százalék az önkéntesek aránya.
A nemzeti köznevelési törvény értelmében a diákok a közösségi szolgálatot nyolc területen végezhetnek. Többek között egészségügyi, oktatási, környezet- és természetvédelmi, katasztrófavédelmi, sport- és szabadidős, és az egyes rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerveknél bűn- és baleset-megelőzési területen vállalhatnak önkéntes munkát.
Az Oktatási Hivatal 2017-es adatai szerint, az általuk megvizsgált 119 iskola esetében a kulturális terület rendelkezik a legnagyobb fogadóintézmény-számmal,
majd ezt a szabadidős tevékenységgel kapcsolatos fogadó intézmények követik. A harmadik helyen az oktatás, a negyediken pedig a szociális terület áll. A legkisebb intézményi hálózata a bűn- és baleset-megelőzési területnek van.
Magyarországon az önkénteskedő diákok érdeklődése elsősorban a sport- és szabadidős, valamint a kulturális területre terjed ki, melynek célcsoportjai a gyerekek, tanulók és idős emberek. A sport és szabadidő területét választják a diákok legnagyobb arányban (13,7 százalék). A kulturális terület, mely feltételezésünk szerint szintén népszerű, a középmezőnyben helyezkedik el, csakúgy, mint az egészségügyi terület. A legkevesebben a szociális területen vállalnak önkéntességet.
Az Eurobarometer korábbi felméréséből – amiben 32 európai országot vizsgáltak – kiderül, hogy az EU-s állampolgárok 30 százaléka végzett szervezeti önkéntes munkát, Magyarországon a lakosság 21 százaléka önkénteskedett. Ezzel az értékkel az EU-országok között a harmadik negyedben helyezkedünk el. Az éllovasok Hollandia, Dánia, Svédország, Ausztria, Finnország, a sereghajtók pedig Görögország, Portugália, Bulgária, Ciprus, Litvánia voltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.