A szlovák bérek tavaly hét éve nem látott tempóban nőttek: 2016-hoz képest 6,6 százalékkal emelkedtek a bónuszok nélküli bruttó fizetések – írja a The Slovak Spectator. A növekedés üteme különösen a 2013-ban, illetve 2014-ben regisztrált 1,8 százalékos éves béremelkedéshez képest jelentős, de bőven felülmúlta a 2016-ot jellemző 4,8 százalékot is. Tavaly az átlag bruttó havibér 980 euró volt, és idén előreláthatóan ezer euró fölé emelkedhet.
A bérdinamika erősödése ellenére Szlovákiának uniós viszonylatban még mindig van hová fejlődnie. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat január elsejei állapotokat tükröző felmérése alapján Szlovákiában a minimálbér 480 euró volt, a tavalyinál 45 euróval magasabb. Az Eurostat ezzel az értékkel az országot a három kategória közül a legalacsonyabba, az 500 eurónál kevesebb minimálbért fizetők csoportjába sorolta Magyarország (445 euró) és Románia (408 euró) társaságában.
Robert Fico szlovák miniszterelnök reményei szerint a minimálbér 2019-ben elérheti vagy akár meg is haladhatja az 520 eurót.
A szlovák parlament februárban elfogadta a munka törvénykönyvének módosítását is, ennek köszönhetően az éjszakai, hétvégi, illetve ünnepnapi műszakokat teljesítő munkavállalók többet kereshetnek. Az újítások május 1-jén lépnek érvénybe. A munkaügyi minisztérium célja a lépéssel az volt, hogy a munkakörülmények javítása révén megakadályozzák a szakképzett munkaerő elvándorlását.
Munkaügyi miniszterként nem az az egyetlen feladatom, hogy csökkentsem a munkanélküliséget, de azt is el kell érnem, hogy elegendő munkaerő álljon a piac rendelkezésére, ami sokkal nagyobb kihívás
– mondta Ján Richter. Emellett szeretnék csökkenteni a Szlovákiában éjszakai műszakot vállalók számát, ez a becslések szerint mintegy 240 ezer fő, azaz a munkavállalók 19 százaléka. Ez az arány uniós viszonylatban rendkívül magasnak számít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.