A javaslat azután hangzott el, hogy Mun Dzse In dél-koreai államfő elnökletével hivatalában megtartotta második ülését a csúcstalálkozó előkészítésével foglalkozó, a múlt héten alakult bizottság. A háromfős dél-koreai küldöttséget Cso Mjung Gjon országegyesítési miniszter fogja vezetni a panmindzsoni magas szintű tárgyalásokon.
Mun Dzse In az előkészítő bizottság ülésén felvetette annak a lehetőségét, hogy esetleg háromoldalú csúcstalálkozót is lehetne tartani a két Korea és az Egyesült Államok között. „Egy észak-koreai-amerikai csúcstalálkozó megtartása egymagában is történelmi esemény. A kimenetelétől függően elvezethet egy hármas csúcstalálkozóhoz Észak, Dél és az Egyesült Államok között” – mondta Mun. Hozzátette, hogy teljesen rendezni kell a Koreai-félsziget atommentesítésének kérdését, és a közelgő tárgyalások, illetve a későbbi megbeszélések révén meg kell teremteni a békét.
Az év eleje óta az enyhülés jelei mutatkoznak a Koreai-félszigeten.
Részben a téli olimpia által nyújtott alkalmat kihasználva Phenjan számos békülékeny gesztust tett, amelyeket Dél-Korea kedvezően fogadott. A szöuli elnöki hivatal március elején jelentette be, hogy Mun és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető április végén találkozik Panmindzsonban. Előzőleg Phenjanban tárgyalt a dél-koreai elnök küldöttsége, élén Csung Jui Jonggal, a szöuli nemzetbiztonsági hivatal vezetőjével.
A koreai háború 1953-ban nem békekötéssel ért véget, hanem csupán tűzszüneti egyezménnyel, így a két Korea nemzetközi jogilag azóta is háborúban áll egymással. A két Korea harmadik alkalommal tartana csúcstalálkozót: 2000-ben és 2007-ben Kim Dzsong Il – Kim Dzsong Un apja – tárgyalt dél-koreai elnökökkel.
A phenjani vezetővel Donald Trump amerikai elnök is tárgyalni készül, találkozójukra várhatóan május végéig sor kerül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.