BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A magyaroknál csak három EU-s országban nélkülöznek többet

Ugyan csökkent a súlyos anyagi nélkülözésben élők aránya 2017-re az uniós tagállamokban, de még így is több tízmillióan vannak, akik nem engedhetnek meg maguknak például egy mosógépet, egy telefont, vagy épp húsételt. Magyarországon sokat javult a helyzet az elmúlt években, de még így is a nélkülözők élmezőnyéhez tartozik.

A súlyos anyagi nélkülözésben élők aránya az előző évi 7,5 százalékról 2017-ben 6,7 százalékra csökkent az uniós tagállamokban – derült ki az Európai Unió statisztikai hivatalának, az Eurostatnak a felméréséből. Azaz körülbelül 33 millió fő uniós polgár nélkülözött 2017-ben.

A hivatal a súlyos anyagi nélkülözést úgy méri, hogy megvizsgálja, bizonyos elemek közül az EU-s állampolgárok mit engedhetnek meg maguknak. Ezek az elemek a következők:

  • számlák befizetése időben; 
  • fűtés;
  • váratlan kiadások megfizetése;
  • rendszeresen húsevés (vegetáriánusok esetében hal);
  • nyaralás;
  • televízió;
  • mosógép;
  • autó;
  • telefon.
  • Ha valaki ezek közül legalább négyre válaszolja azt, hogy nem élhet ilyenekkel, akkor az súlyos anyagi nélkülözőnek minősül.

    Az EU-tagállamai közül Bulgáriában, Görögországban és Romániában a legmagasabb a súlyos anyagi nélkülözésben élők aránya
    Fotó: AFP PHOTO / DIMITAR DILKOFF

    Sokat javult Románia, de van hova fejlődni

    A tagországok többségében csökkent a nélkülözés 2017-re az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Ez alól csupán Dánia és Hollandia jelent kivételt: Dániában 0,5 százalékpontos növekedéssel 3,1 százalékra növekedett, míg Hollandiában 2,6 százalékon maradt a nélkülözési arány.

    Forrás: Eurostat

    A legnagyobb csökkenést Romániában lehetett megfigyelni, ahol a 2016-ban mért 23,8 százalékról tavalyra mintegy 4,4 százalékpontos csökkenéssel 19,4 százalékra apadt a súlyos anyagi nélkülözők aránya. Ezután Olaszország következik a sorban, ahol 2,9 százalékos eséssel 9,2 százalékra apadt a mutató. A harmadik legnagyobb javulást Horvátország mutatta (12,5 százalékról 10,3 százalékra) – írja az Eurostat.

    A nélkülözés Bulgáriában és Görögországban a legsúlyosabb

    Az EU-tagállamai közül Bulgáriában (30 százalék), Görögországban (21,1 százalék), és Romániában (19,4 százalék) a legmagasabb a súlyos anyagi nélkülözésben élők aránya. A statisztika szerint a helyzet Magyarországon is súlyos, mivel az EU átlagát még messze nem érjük el a felmérés szerint. Igaz a 2016-os 16,2 százalékos mutatóhoz képest 1,7 százalékpontos javulással a tavalyi nélkülözési mutató már 14,5 százalékon áll.

    Infogram

    A Magyarországra vonatkozó adatok sokat javultak az elmúlt években, hiszen 2013-ban még 27,8 százalékon állt a nélkülözők aránya az Eurostat szerint.

    A felmérés kitért arra is, hogy a súlyos anyagi nélkülözés aránya Svédországban bőven az EU átlag alatt alakult (2016-ban 3 százalék), így leginkább e nemzet tagjai nem szenvedtek hiányt semmiben tavaly. Jól alakultak az arányok Luxemburgban is, ahol szintén a két évvel ezelőtti 1,6 százalékos arány az érvényes. A két nemzetet ezután Finnország (2 százalék), majd Hollandia követi, ahol 2,6 százalékot tett ki csupán a súlyos anyagi nélkülözésben élők aránya.

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.