BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erdogan megerősödése nem zavarja a piacot

Pozitív volt az előrehozott választás hírére adott piaci reakció, a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint középtávon vonzók lehetnek a török eszközök.

Örült a piac az előrehozott török választások hírének. A líra a bejelentésre csaknem 2 százalékot erősödött az euró ellenében szerdán, tegnap pedig stabilizálódott az 5-ös keresztárfolyam alatt. Az állampapírok árfolyama is jól reagált, a 2 éves államkötvény hozama 20 bázispontot ereszkedett, a 10 évesé több mint 30-at, az isztambuli tőzsdeindex, a BIST 100 pedig bő 3 százalékot ugrott a hírre. A június 24-re, több mint egy évvel előrehozott választáson fog hatályba lépni az elnöki rendszer bevezetéséről szóló alkotmánymódosítás, amely még jobban bebetonozza Recep Tayyip Erdogan hatalmát.

Recep Tayyip Erdogan, Törökország elnöke
Forrás: AFP

Egy ideig nem volt egyértelmű a pozitív piaci reakció – mondta a Világgazdaságnak Boér Levente. Az OTP Alapkezelő portfólió ­me­ned­zsere utalt arra, hogy kedden, amikor Devlet Bahceli, a naci­onalista ellenzéki Nemzeti Mozgalom Pártja elnöke felvetette az előrehozott választásokat, a líra gyengült, a piac negatívan értékelte a hírt. Amikor szerdán Erdogan hivatalosan is bejelentette, egy ideig bizonytalanságot mutatott a piac, majd erősödni kezdett a líra és az állampapír-árfolyamok is – mondta a szakértő.

A pozitív fogadtatásnak két oka lehet. Az egyik, hogy a kormány visszavehet az erős költségvetési stimulusból – vélte Boér. A török gazdaság gyorsan bővül, tavaly 7,4 százalékkal nőtt a GDP, ennek alapja az erős fiskális expanzió. Emiatt viszont rendkívül magas, 10 százalék feletti az infláció, és magasan ragadtak az állampapírhozamok is. „Igaz, az ösztönzés visszafogásával lassulni fog a GDP-növekedés is, de a gazdaság túlhevülésétől való piaci félelem mindenképp alábbhagy kicsit.”

A másik ok, hogy a piac hamarosan egy alapkamat-emeléstől mentes szigorítást vár. A magas infláció miatt az elemzők régóta szorgalmazzák a 8 százalékos alapkamat emelését, de Erdogan populista retorikája ezt a lakosság megsarcolásának tartja. Hogy ne kelljen az irányadó rátát emelni, a jegybank a late liquidity window kamatlábat emeli, és ezzel finanszírozza a bankrendszert. Most 12,75 százalékos ez a ráta, az emelés beárazódik a lakossági hitelekbe is, de Erdogan lakossági megítélésén nem esik csorba – mondta a szakértő.

A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.