A Reuters hírügynökség szerdán közölt értesülései szerint az Iránnal kötött nemzetközi atommegállapodás európai aláírói, Németország, Franciaország és Nagy-Britannia pénzügy-, illetve külügyminiszterei, valamint az unió kül- és biztonság politikai főképviselője levelet írtak amerikai kollégáiknak, hogy hangsúlyozzák az egyezség fenntartása iránti elkötelezettségüket.
A június 4-i keltezésű dokumentumban szorgalmazták, hogy az Egyesült Államok mentesítse a másodlagos szankciók alól az olyan kulcsfontosságú ágazatokban jelenlévő európai cégeket, mint a gyógyszeripar, egészségügy, energiaipar, autógyártás, légi közlekedés, infrastruktúra és a bankszektor.
A miniszterek azt is kérték, hogy ne zárják ki Iránt a legnagyobb nemzetközi bankközi fizetési rendszerből, a SWIFT-ből. Kérésüket azzal indokolták, hogy ha Irán kilép a nemzetközi atomalkuból, az destabilizálhat egy olyan régiót, ahol katasztrofális hatásai lennének az újabb konfliktusoknak.
Donald Trump amerikai elnök május 8-án jelentette be, hogy az Egyesült Államok kilép az iráni atomszerződésből, és aláírta azt a rendeletet, amellyel visszaállította az Irán elleni büntető intézkedéseket. Így 90, illetve 180 nap múlva ismét érvényes lesz az atomalkuban feloldott összes, Irán energetikai, autóipari és pénzügyi ágazatát sújtó szankció, ha csak ez idő alatt nem sikerül új megállapodást kidolgozni.
Az egyezmény többi aláírója, Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, Kína, Oroszország, valamint az Európai Unió azonban arra az álláspontra helyezkedett, hogy kitart az egyezmény mellett, amíg Irán is így tesz.
Az Egyesült Államok a másodlagos szankciókkal megtilthatja az Iránban aktívan működő külföldi vállalatok kereskedését amerikai cégekkel vagy amerikai bankok közreműködésével, és ezzel lényegében lehetetlenné teszi más országok iráni beruházásait és egyéb gazdasági ügyleteit.
Irán megkezdi urándúsító kapacitásának bővítését, miközben újabb külföldi cégek jelentették be, hogy elhagyják az országot az amerikai szankciók miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.