Törökországban a repülőtereken, határállomásokon lehet szavazni, külföldön pedig hatvan török diplomáciai képviseleten. A külföldön élők szavazása június 19-én fejeződik be.
A választásra jogosult török állampolgárok mintegy öt százaléka él külföldön, a legtöbben, mintegy 1,4 millióan Németországban, ahol 13 városban létesítettek szavazó helyiséget.
A választások után olyan végrehajtói elnöki rendszert vezetnek be Törökországban, amely nagyobb hatalmat összpontosít az államfő kezében, egyben eltörli a kormányfői tisztséget. A váltást kis többséggel fogadták el a tavalyi népszavazáson.
Recep Tayyip Erdogan jelenlegi elnök április közepén jelentette be, hogy 2019 novembere helyett 2018 júniusában tartják meg a következő elnök- és parlamenti választást.
Szakértők szerint a török államfő azért hozatta előre a választásokat, hogy mielőbb gyakorolhassa a kiszélesített elnöki jogkörökkel járó hatalmat, és megelőzhesse, hogy a kormányzó iszlamista gyökerű Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) szavazókat veszítsen az újonnan megjelenő politikai mozgalmak miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.