BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megvonták a bizalmat a svéd miniszterelnöktől

Még bizonytalanabbá vált a svéd kormányalakítás, miután a parlamenti bizalmi szavazáson elbukott az eddig kormányzó baloldali koalíció élén álló Stefan Löfven. A politikai patthelyzet feloldása sürgős lenne, hiszen több gazdasági probléma is megoldásra vár Stockholmban.

A svéd korona tegnap napközben 0,25 százalékkal gyengült az euróval szemben azt követően, hogy

a parlament nem szavazott bizalmat a Svéd Szociáldemokrata Párt vezetőjének, Stefan Löfvennek,

aki négy éven keresztül, 2014 óta töltötte be a miniszterelnöki tisztséget a baloldali koalíció élén. A svéd fizetőeszköz idén már több mint 5 százalékot veszített értékéből.

Svédországban a parlamenti választások után a törvényhozásnak kötelező bizalmi szavazást tartania a kormányfő személyéről. Löfven mellett 142 képviselő voksolt tegnap, és 204-en szavaztak ellene – köztük a Svéd Demokraták képviselői is, akik azt követően álltak a jobbközép koalíció mellé, hogy a szociáldemokraták vezetője elzárkózott attól, hogy a bevándorlásellenes párttal szövetkezzenek. „

Ma azt tesszük, amit a választások előtt is megígértünk. A Szövetség számára nyilvánvaló, hogy Svédországnak új kormányra van szüksége

– idézi a CNBC a Szövetség néven ismert jobbközép koalíció miniszterel­nök-jelöltje, Ulf Kristersson bizalmi szavazás előtti nyilatkozatát.

Fotó: AFP

Már a két héttel ezelőtti szavazás eredménye is bizonytalan jövőképet festett: a kormányzó baloldali koalíció 40,3, az ellenzéki jobbközép választási szövetség pedig 40,6 százalékot szerzett. Löfven bukása után elemzők szerint Andreas Norlén jobboldali házelnök Kristerssonnak adhat lehetőséget a kormányalakításra. A svéd törvények szerint vele együtt erre még négy jelölt tehet kísérletet, és ha egyikük sem jár sikerrel, újabb választások következhetnek.

A befektetők és vállalkozók legnagyobb félelme, hogy bármilyen kormány alakul, túl gyenge lesz ahhoz, hogy számottevő reformokat fogadtasson el a parlamenttel. Norlén – azután, hogy hétfőn házelnöknek választották – kijelentette: azt tartja a legfontosabbnak, hogy a leendő kormány mihamarabb megállapodjon a jövő évi költségvetésről.

Az új kormánynak egyik legnagyobb kihívása megfékezni a gazdaság lassulását.

A Reuters által megkérdezett elemzők idén 2,6 százalékos, jövőre azonban már csak 2 százalékos bővülési ütemet prognosztizáltak. A Svéd Vállalkozók Szövetségének vezető közgazdásza, Bettina Kashefi is arra hívta fel a figyelmet, hogy a következő kormánynak valamiképpen meg kell erősítenie a versenyképességet, biztosítania kell, hogy a vállalatoknak elegendő szakképzett munkaerő álljon rendelkezésükre.

A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.