BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyszerűbb gyógyszerbefogadásra lenne szükség

A gyógyszerek társadalombiztosítási befogadása Magyarországon jóval összetettebb és bonyolultabb, mint a környező országokban.

A gyógyszerek társadalombiztosítási befogadása Magyarországon jóval összetettebb és bonyolultabb, mint a környező országokban, jelenleg is több mint száz készítmény vár a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) döntésére – mondta Holchacker Péter, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) igazgatója. Legutóbb októberben 29, azt megelőzően, 2016-ban 15 gyógyszer került be a NEAK-finanszírozottak közé.

A gyógyszerbefogadási és ártámogatási rendszer oda jutott az elmúlt 10-15 év forráskivonása és folyamatos toldozgatása miatt, hogy a hazai teljes gyógyszerközkiadás egyre növekvő részét az úgynevezett gyártói befizetések teszik ki.

Az állami reálkiadások pedig a 2008-as szintnél is alacsonyabban, 370 milliárd forinton állnak.

Az iparágra rótt adók továbbra is magasak, és nincs beruházásösztönző faktor beépítve a rendszerbe – tette hozzá az AIPM igazgatója.

Kiemelte, ha meg is születik egy egészség- és pénzügypolitikai döntés egy termék NEAK-támogatásáról, még hosszú hónapok, évek telnek el, mire a gyógyszer bekerül a NEAK-finanszírozott készítmények közé.

Fotó: Shutterstock

Az AIPM elnöke szerint a gyógyszer-finanszírozási hatékonytalanság következménye többek között az lehet, hogy a magyar gyógyszerkincs érdemben szűkülni fog.

A hazai nettó gyógyszerköltés Szlovákiához, Csehországhoz képest is elmarad néhány százalékkal. Ugyanakkor míg Magyarországon a GDP 1,18 százalékát fordítják gyógyszeres egészségügyi terápiákra, a lengyelek még ennél is kevesebbet – mondta az AIPM igazgatója.

Az Európai Unió tagállamai az egészségügyi kiadásaik kevesebb, mint fél százalékát fordítják védőoltásokra.

Örvendetes, hogy Magyarországon a bárányhimlő – a varicella – elleni védőoltás a nemzeti oltóprogram része lesz, de annak bevezetését 2019 januárjától nem lehet garantálni

– mondta a Világgazdaságnak Zsigmond Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete vakcina munkacsoportjának vezetője. Hozzátette, a vakcinatender lebonyolítása minimum két hónapot vesz igénybe, a védőoltás legyártása pedig kilenc hónapig tart.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.