Az elemzői várakozásoknak megfelelően voksoltak az amerikai állampolgárok a tegnapi félidős választáson: a Demokrata Párt – 2010 óta először – képviselőházi többséget szerzett, a Republikánus Párt azonban növelni tudta többségét a szenátusban – mutatják az előrejelzések.
Bár a demokratáknak elég lett volna 23 helyet elnyerniük a rivális párttól ahhoz, hogy többségben legyenek a 435 fős alsóházban, végül valószínűleg több mint 30 új széket szereztek meg.
A republikánusok pedig, akik a százfős felsőházban eddig 51 helyet birtokoltak, kulcsfontosságú győzelmet arattak Indiana, Texas és Észak-Dakota államban, ráadásul korábbi demokrata államokat is maguk mellé tudtak állítani a szenátusi helyekért folyó harcban. Az eredményeket mindkét párt pozitívan értékelte.
A demokraták képviselőházi többsége okozhat még fejtörést Donald Trumpnak, illetve a Republikánus Pártnak.
Lehetőségük lesz ugyanis arra, hogy vizsgálatot indítsanak az elnök adóbevallásaival, üzleti összeférhetetlenségeivel kapcsolatban, valamint megpróbálhatnak utánajárni azon vádaknak is, amelyek szerint a 2016-os elnökválasztási kampányban Trump munkatársai összejátszhattak az oroszokkal.
Ha bizonyítékokra bukkannak, egyszerű többséggel felelősségre vonhatják az elnököt, ám ahhoz, hogy el is távolítsák a posztjáról, a szenátus kétharmadának jóváhagyására lenne szükség.
A demokrata képviselőház törvényhozási szempontból is béníthatja a kormányt, Trump valószínűleg kénytelen lesz lemondani arról, hogy elfogadtassa második adócsökkentési csomagját, ahogy arról is, hogy kiharcolja a mexikói határra tervezett fal finanszírozását.
Az új helyzetben Trump kompromisszumra kényszerülhet, amire eddig, elnöksége két éve alatt, nem sokszor volt szüksége, miután mind a szenátusban, mind a képviselőházban többségben voltak a republikánusok.
A Bloomberg ugyanakkor arra is rámutatott, úgy is dönthet, kitart korábbi stratégiája és irányelvei mellett, hogy ne csappanjon meg a támogatói bázisa. Erre utalhat Sarah Huckabee Sanders nyilatkozata is, a Fehér Ház szóvivője szerint ugyanis az elnök programja a pártarányoktól független.
Továbbra is az a kormány maradunk, amely az adócsökkentésekre, a gazdasági növekedésre, a munkahelyteremtésre koncentrál
– mondta, majd hozzátette, a demokraták közreműködésére számítanak ezen célok elérésében.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.