Az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Bizottsága (CULT) szerdán elfogadta az új Erasmus+ programról szóló jelentést a következő hétéves költségvetési ciklusra.
Az új Erasmus+ program költségvetésének háromszoros emelését javasoltuk, azzal a céllal, hogy minél többen részt vehessenek a különböző mobilitási programokban. Célunk a program egyszerűbbé és hozzáférhetőbbé tétele, valamit az oktatás, a képzés, az ifjúság és a sport területén zajló projektek hatékonyabb támogatása
– hangsúlyozta Bocskor Andrea, a CULT szakbizottság néppárti alelnöke a jelentés elfogadásakor. Hozzátette, az Erasmus+ program kétségkívül az Európai Unió egyik legsikeresebb programja, amely több millió fiatal életére volt nagy hatással: segíti a fiatalok munkaerőpiaci esélyeit, erősíti az EU polgárainak aktív társadalmi szerepvállalását, támogatja a társadalmi beilleszkedést, a fiatalok és az idősebbek egyéni és szakmai fejlődését, valamint nemzetközi perspektívát nyújt a résztvevőknek.
Az új Erasmus program egyrészről olyan új kezdeményezéseket fog hozni, mint az Európai Egyetemek Hálózata, Szakképzési Kiválósági Központok és a DiscoverEU (Fedezd fel az EU-T). Másrészről a program meglévő elemei erősödnek:
nyelvtanulási lehetőségek, egyetemisták és középiskolások mobilitása, sporttal kapcsolatos csereprogramok, tanulmányi és szakmai látogatások, nagyobb hangsúlyt fektetve a kisebb volumenű partnerségekre.
Bocskor Andrea elmondta azt is, hogy néppárti nyomásra sikerült több fontos pontban is megegyeznünk a többi képviselőcsoporttal, így például megakadályozták a felsőoktatási mobilitás és a Jean-Monnet program költségvetésének a csökkentését, továbbá megemelték a szakképzésre, felnőttképzésre, iskolai oktatásra és sportra szánt eredeti költségvetést.
Az új program kiemelten foglalkozik a nyelvtanulással, a résztvevők online nyelvi támogatást kaphatnak, amely magába foglalja a nemzeti jelnyelveket is.
Fontos felismerni, hogy a többnyelvűség jövőbeni támogatása nem csak a nagy európai nyelvek tanulásának támogatását vagy az újonnan érkezők integrációját kell, hogy célozza, hanem a kisebbségi és veszélyeztetett nyelvek többség általi megtanulását, illetve a szomszédos nyelvek megismerését is
– mondta el Bocskor Andrea, hozzátéve: a Tempus Közalapítvánnyal közösen adták be módosító indítványaikat a magyar érdekekkel összhangban, amelyek mind bekerültek a jelentésbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.