Az Alzheimer-kór nemcsak a betegek, a gyógyszergyártók között is szedi áldozatait. Legutóbb az amerikai Biogen és japán partnere, az Eisai ismerte be, hogy
nem sikerült áttörést elérniük kísérleti fázisban lévő, legígéretesebbnek tartott hatóanyagukkal, az aducanumabbal, ezért leállították a teszteket.
Erről egy független szakértőkből álló bizottság elemzésére hagyatkozva döntöttek. A kudarc beismerése a Biogennél 30 százalékos árfolyamzuhanáshoz vezetett csütörtökön, de a papír még pénteken is szédelgett a parketten, a kurzus újabb 4,5 százalékkal csúszott lejjebb.
Az Alzheimer-kór gyógymódjának kutatására hatalmas energiákat és összegeket fordító biotechnológiai vállalat piaci értéke 18 milliárd dollárral lett hirtelen kevesebb.
Az Eisai jobban kezelte a sokkhatást, „csak” 16,5 százalékot bukott a pénteki kereskedésben, mire a tokiói tőzsdeüzemeltető felfüggesztette a kereskedést, mivel a rendszerbe bevitt eladási ajánlatok a kereslet negyvenszeresére rúgtak. Csütörtökön nemzeti ünnep volt Japánban, így az árfolyam csak fáziskéséssel tudott reagálni.
Az Eisai és a Biogen három hatóanyagot fejlesztett párhuzamosan az időskori elbutulás kialakulásáért felelősnek tartott béta-amiloid fehérje képződésének blokkolására: az aducanumabot, a BAN2401-et és az elenbecestatot. Az Eisai pénteken, mentve a menthetőt, bejelentette, hogy továbbviszi a harmadik fázisba a kutatásokat a BAN2401-es hatóanyaggal, amelyet 1566 enyhe Alzheimer-kórban szenvedőn tesztel.
A teljes cikk a hétfői Világgazdaságban olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.