Tavaly összesen 7656 lombikbébi-kezelést végeztek hazai állami és magánintézményekben a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) finanszírozásával, 2016-ban pedig 6793-at. A beavatkozásokból csaknem négyezer nem állami intézményben történt.
Az idén összesen 6,05 milliárd forint jut lombikbébi-eljárásokra – közölte a Világgazdaság érdeklődésére a NEAK –, tavaly 4,8 milliárd, 2016-ban és 2017-ben pedig 2,5 milliárd forint állt e célra rendelkezésre. Tavaly csaknem 700 millió forinttal nőtt a meddőségi kezelésekhez szükséges gyógyszerek ártámogatása is, ezekre több mint 810 millió forintot költöttek az érintettek, a NEAK-támogatás pedig meghaladta a 2,8 milliárd forintot.
„A hazai meddőségi kezelések száma nem változott jelentősen 2017 októbere óta, amióta a korábbi 6700-ról több mint duplájára emelték a NEAK-finanszírozású lombikbébi-eljárások számát” – mondta a Világgazdaságnak Török Attila, a Magyar In Vitro Fertilizációs Társaság elnöke, aki egyben a tapolcai Pannon Reprodukciós Intézet intézményvezetője is.
Ám – mint mondta – hiába nőtt az idén a teljesítményvolumen-korlát (tvk) 13 692-re, a betegek olyan intézményt választanak, amelyben a saját orvosuk dolgozik, azaz többnyire magánegészségügyi szolgáltatót.
A Magyar Nemzeti Bank 330 pontos versenyképességi programja tartalmazza a mesterséges megtermékenyítések aktívabb támogatását. A várakozási idő csökkentése céljából javasolja, hogy az érintett eljárások – hasonlóan a szülészetiekhez – kerüljenek ki a teljesítményvolumen-korlát alól. A javaslat szerint a mostani ötről bővíteni kellene az egy személynek járó államilag finanszírozott ellátások számát is, így nőhet a sikeres eljárások aránya, csökkenhetnek a költségek, az érintett ágazat pedig fehéredhet. | VG
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.