Emlékeztetem partnereinket az E3-csoportban, hogy semmi nem tiltja az urándúsítást Irán számára sem az atomsorompó-szerződésben, sem a 2015-ös bécsi atomalkuban, sem pedig az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2231-as számú határozatában
– írta Mohamed Dzsavád Zaríf a Twitteren.
Hozzátette: praktikus lenne, ha Irán európai partnerei elolvasnák azokat a dokumentumokat, amelyekre aláírtak.
Kína, az Egyesült Államok és Oroszország mellett Franciaország, Nagy-Britannia és Németország volt az a három európai ország, amely aláírta 2015-ben azt a többoldalú megállapodást, amelynek értelmében
Irán vállalta atomprogramjának korlátozását a vele szembeni szankciók részleges feloldásáért cserébe. Ezt a megállapodást, amelyből aztán Washington egyoldalúan kilépett 2018-ban, szentesítette később az ENSZ BT 2231-es számú határozata.
Gérard Araud, Franciaország washingtoni nagykövete szombaton azt írta ki személyes Twitter-oldalán, hogy hamis olyat állítani, hogy a bécsi atomalku lejártával Iránnak engedélyezett lesz az urándúsítás.
Hozzátette: az atomsorompó-szerződés és annak kiegészítő jegyzőkönyvei szerint Iránnak szigorú ellenőrzés mellett bizonyítania kellene, hogy nukleáris tevékenysége nem szolgál katonai célokat.
A francia nagykövet szavaira reagálva Abbasz Aragcsi iráni külügyminiszter-helyettes úgy reagált vasárnap, hogy ha azok Franciaország álláspontját tükrözik, akkor a bécsi egyezményben és a vonatkozó BT-határozatban foglaltak súlyos megsértésével állunk szemben. Az iráni politikus azonnali tisztázást követelt Párizstól. A francia nagykövet azóta törölte bejegyzését a Twitteren.
Az urán csak dúsított formájában használható fel energiatermelésre, ám atomfegyver csak akkor állítható elő belőle, ha a polgári célú felhasználáshoz szükségesnél jóval nagyobb sűrűségűre dúsítják. A bécsi atomalku értelmében Iránnak engedélyezett az urándúsítás, de csak korlátozott mennyiségben és alacsony (3,67 százalékos) fokozaton.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.