BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hódít a gépi gondolkodás a tőkepiacokon

Minden nagyobb zavar a tőkepiaci rendszerben globális politikai és gazdasági problémákkal fenyeget, ezért nem elfogadható, hogy olyan rendszerek, amelyekben kívülről nem látható, hogy miért hozták meg az adott döntést, ellenőrzés nélkül működjenek.

Ma már nem különösebb újdonság a piacon egy olyan befektetési alap, amelynek döntéseit mesterséges intelligencia segíti és hajtja végre, a quant hedge fundok is évek óta megtalálták a helyüket a befektetési palettán.

Az amerikai részvénypiaci forgalom majdnem 70 százalékát a nagy frekvenciájú és az algoritmikus kereskedési alapú megbízások adják.

Mivel sok korábbi eset mellett a tavaly de­cemberi piaci turbulenciában is felerősítették a stresszt, használatuk szabályozása folyamatosan szigorodik, a folyamatban részt vevők anyagi érdekeivel ellentétesen is.

A mesterséges intelligencia (AI) használata a vagyon- és port­fó­lió­kezelésben ma még – úgy tűnik – csak bizonyos határok között lehetséges. Ennek egyik oka a működési kockázat, amikor egy nem várt, korábban sosem látott piaci szituáció hibás döntések sorát váltja ki egy algoritmusban, és az aztán szétterjed a teljes piacon. Ezen például az öntanuló rendszerek (deep learning) segítenek:

ebben az esetben már nemcsak a múltbeli eseményekre támaszkodik a gép a döntés során, hanem a biológiai ideghálózatok mintájára létrehozott struktúrában súlyozza a lehetséges kimeneteket.

Egyre terjednek az automatikus elemzőprogramok, amelyek háttér-információkat adnak és segítik a döntés-előkészítést.

Fotó: Shutterstock

Az is világos, hogy a költségcsökkentés és a kockázatelemzés területén már most nagyszerűen teljesít az AI. A mid és back office munkák és más háttértevékenységek területén az ellenőrzés könnyen automatizálható, és kizárja az emberi hibát. A mesterséges intelligencia segíthet a vagyonkezelőknek összefüggések megkeresésében komplex, ember által nehezen átlátható adathalmazok elemzésével, és automatizálhat sok kereskedési folyamatot, meggyorsítva és hibamentessé téve a megbízások teljesítését.

Megválaszolhatja a könnyebb kérdéseket, kommunikálhat az ügyfelekkel, jelentéseket írhat a szabályozóknak és a nagyközönségnek is.

A másik kockázat, amely felmerül, sokkal nehezebben kezelhető: ez a szisztematikus kockázat. Minden nagyobb zavar a tőkepiaci rendszerben politikai és gazdasági problémákkal fenyeget, ezért globálisan nem elfogadható, hogy az újításokat élesben, a tőzsdén teszteljük. Az elemzők nem számítanak a gépek teljes hatalomátvételére a befektetési döntésekben. Ennek elsősorban nem az az oka, hogy rövid időn belül nem tudnának jobb döntéseket hozni, hanem hogy az AI-rendszerek feketedobozként működnek, azaz nem látható, hogy a gép miért azonosított egy trendet vagy egy lehetőséget. Akkor mégis hogyan bízhatunk meg az AI-ban, ha nem tudjuk, milyen szempontok alapján született a döntés? A szakma egyik fele azt mondja, hogy az eredmények alapján. A másik, vitatkozó fél szerint a múltbeli teljesítmény nem ad indikációt a jövőre nézve, tehát ezt az érvet nem használhatjuk.

A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.