Az uniós fiatalok 28,5 százaléka még 34 éves korára sem hagyja el a szülői házat az Európai Unió statisztikai hivatalának adatai alapján. A férfiak sokkal inkább hajlamosak a harmincas éveik elején is a „mamahotelben” maradni,
a 25-34 éves korosztályba tartozó férfiak több mint harmada (35 százalék), míg a nőknek csak ötöde (22 százalék) élvezi még szülei vendégszeretetét.
Az uniós statisztika alapján az északi országok fiataljai a legönállóbbak, a dánoknak mindössze 3, a finnek 5, a svédeknek pedig 6 százaléka lakik még a szüleivel a 25-34 évesek közül.
A családi fészek melegét leginkább
fiatal felnőttek élvezik a vizsgált korcsoportból, ezekben az országokban az uniós átlagnál kétszer nagyobb arányban vannak a mamahotelek lakói.
A magyar fiatalok sem sietik el az önálló háztartásba költözést, a 25-34 évesek négytizede nem akar, vagy nem tud saját háztartást vezetni, ami az EU-s átlagnál jóval magasabb arányt jelent. A magyar férfiak fele (49 százalék), a nők harmada (32 százalék) él még együtt a szüleivel.
Az európai fiatalok átlagosan 26 éves korukban költöznek el szüleiktől, de az önálló élet megkezdésének ideje jelentősen eltér az egyes tagállamokban. Észak-Európában például már jellemzően húszas éveik elején elköltöznek otthonról a fiatalok. A svédek járnak az élen, akik már 18 és fél évesen elbúcsúznak a szülői háztól. Luxemburgban 20, Dániában 21, Finnországban pedig 22 évesen kerítenek erre sort.
A kiköltözéssel a horvátok várnak a legtovább, ők átlagosan 32 évesen érzik elérkezettnek az időt a saját lakásba költözésre. Őket a szlovákok és a máltaiak követik 31-31 évvel, de az olasz fiatal felnőttek is csak a 30. születésnapjuk után döntenek a családi fészek elhagyása mellett. A későn költöző nemzetek közé tartoznak még a bolgárok, a spanyolok, a görögök és a portugálok is, akik egyaránt 29 év felett kezdik az önálló életüket.
A magyarok is az uniós átlagnál idősebben, 27 évesen lépnek ki végleg szüleik otthonából.
A nők szinte minden tagországban a férfiaknál fiatalabb életkorban döntenek az önálló életkezdés mellett, az egyetlen kivételt Svédország jelenti, ahol a férfiak ha nem is sokkal, de megelőzik a nőket ezen a téren, előbbiek 18,4, utóbbiak 18,5 évesen intenek búcsút a szülői háznak.
A nemek közötti legnagyobb különbséget Romániában, Bulgáriában és Horvátországban találjuk, hazánk pedig Görögország mögött az ötödik ebben a tekintetben. A magyar nők átlagosan 25,8 évesen kezdenek önálló életet, két és fél évvel fiatalabban, mint férfitársaik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.