A Kaliforniai Egyetem Los Angeles-i campusának, valamint a Kínai Tudományos Akadémia Genetikai és Fejlődésbiológiai Intézetének szakemberei 216 olyan csecsemő fejlődését követték figyelemmel, akiknek édesanyja érintkezett a zikavírussal Brazíliában a 2015-2016-os járvány idején.
A Nature Medicine című folyóiratban publikált tanulmány a gyermekkori idegrendszer-fejlődésre vonatkozó kérdőívekre, neurológiai tesztekre és a gyermekeken végzett látás-, valamint hallásvizsgálatokra épült.
Az eredmények szerint a 7 és 32 hónapos kor közötti gyerekek nagyjából 31,5 százalékánál volt megfigyelhető az idegrendszer fejlődésének elmaradottsága vagy csökkent látási és hallási képesség.
A zikavírusnak az idegrendszer fejlődésére gyakorolt negatív hatását korábban állatokon végzett vizsgálatokkal bizonyították. A szakemberek további vizsgálatokat fognak végezni annak kiderítésére, hogy korai közbelépéssel lehet-e javítani a zikavírusnak kitett magzat idegrendszeri fejlődését.
A nappal aktív egyiptomi csípőszúnyog (Aedes aegypti) nőstényeinek csípésével, valamint nemi úton is terjedő zikavírus 2015-ben került be a köztudatba, és azóta számos országban regisztráltak megbetegedéseket. A magzati korban kisfejűséget (mikrokefáliát) okozó vírus főként Latin-Amerikában, azon belül is Brazíliában fertőzött meg sokakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.