Az iráni hatóságok szerdán az ország több tartományában korlátozták a mobiltelefonon keresztüli internet-hozzáférést, tekintettel a csütörtökön várható tüntetésekre, amelyek résztvevői a novemberi zavargások halálos áldozatairól készülnek megemlékezni.
Az Ilna iráni hírügynökség a tájékoztatási és távközlési minisztérium egyik meg nem nevezett tisztségviselőjére hivatkozva jelentette: a korlátozást elsősorban Alborz, Fársz, Kurdisztán és Zandzsán tartományokban vezették be. Az említett forrás ugyanakkor pontosította: az intézkedés csak a nemzetközi mobilinternet-forgalmat érinti, a korlátozás ideje alatt a belföldi internetes oldalak elérhetőek.
Az utóbbi napokban ugyanis a közösségi médiában – elsősorban a novemberi zavargások halálos áldozatai hozzátartozóinak a részéről – felhívások láttak napvilágot újabb tiltakozó megmozdulások és a halottakról való megemlékezések szervezésére.
Iránban november 15-én kezdődtek tüntetések, nem sokkal azt követően, hogy a kormány váratlanul bejelentette: háromszorosára növeli a benzin árát az amerikai szankciók által kiváltott súlyos gazdasági válság nyomán.
A tüntetések kormányellenes tiltakozásokba csaptak át: aktivisták nyilvánosan plakátokat égettek Ali Hamenei ajatollahnak, az ország legfőbb politikai és vallási vezetőjének a képmásával, összecsapások voltak a rendfenntartókkal.
Az Egyesült Államok tudomása szerint a zavargások halálos áldozatainak a száma meghaladta az ezret, míg nemzetközi jogvédő szervezetek legkevesebb 304 halottról számoltak be. Később az iráni belügyminisztérium három tisztségviselője a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy a halálos áldozatok száma csaknem elérte az ezerötszázat.
A tüntetések kezdete óta Teherán többször hangoztatta, hogy a megmozdulásokat külföldről, iráni emigráns csoportok köreiből szervezik, a síita állam ellenségei, Szaúd-Arábia, Izrael és az Egyesült Államok támogatásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.