BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Háttérbe vonulnak az alapítók

Főrészvé­nyesként egyengeti ezentúl az Alphabet és leányvállalata, a Google útját a két alapító: Larry Page és Sergey Brin.

A Google megszületése után huszonegy évvel a két alapító, Larry Page és Sergey Brin némileg váratlanul úgy döntött, hogy visszalép a cég anyavállalata, az Alphabet vezetéséből, azaz Page feláll a vezérigazgatói székből, és Brin sem marad az igazgatótanács elnöke.

Az alapítók lemondása 0,7 százalékos erősödést hozott az árfolyamban, ami tükrözi a befektetők bizalmát a sztármenedzser, a Google-t 2015 augusztusa óta irányító Sundar Pichai iránt.

Fotó: Justin Sullivan / Getty Images

Az Alphabetet 2015-ben hozták létre, hogy a Google-ról leválaszthassák a főtevékenységén kívüli területeket, és egy másik gyűjtővállalatba, az Other Betsbe integrálják az olyan – egyébként tőkeigényes fejlesztéseik miatt folyamatosan veszteséget termelő – vállalatokat, mint

  • az önvezető autókat fejlesztő Waymo,
  • a biológiai kutatásokat végző Verily,
  • a Calico biotech cég, a nagyvárosi innovációkkal foglalkozó Sidewalk Labs,
  • valamint a lakott területeken léggömbök segítségével szórványosan létrehozott, internetes hozzáférést fejlesztő Loon.
  • Az Alphabet ernyőként funkcionál a Google és az Other Bets felett.

    Az új struktúra kialakításakor Sundar Pichait nevezték ki a Google vezérigazgatójának, az alapítók pedig az anyavállalat vezetői lettek. Mostantól Pichai a Google vezérigazgatói pozíciójának betöltése mellett az Alphabet első számú vezetője is lesz, a cégelnöki pozíciót pedig megszüntetik. A két alapító azonban nem hagyja magára teljesen a vállalatbirodalmat, igazgatótanácsi tagok maradnak az Alphabetben, ezenkívül Page a 26 százalékos és Brin a 25 százalékos részvénycsomagja révén továbbra is tudja kontrollálni a vállalatbirodalmat.

    A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja!

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.