Februártól ismét változik a hallgatói normatíva, éves összege 2020-tól 166 600 forintra nő hallgatónként. Tavaly ugyanez 128 520 forint volt, 2007 és 2018 között pedig 119 ezer forint, vagyis tizenegy évig nem változott az összeg.
A felsőoktatási ösztöndíjakra a központi költségvetésben 2020-ban 3,5 milliárd forint többletforrás jut
– válaszolta a Világgazdaság megkeresésére az Innovációs és Technológiai Minisztérium. Hozzátették: a kormány két lépcsőben emelte a hallgatói juttatások összegét, tavaly 8 százalékkal, idén pedig újabb 30 százalékkal nőtt a diákonként megpályázható összeg.
Még 2018 végén fogadta el az Országgyűlés a nemzeti felsőoktatási törvény módosítását, amelynek értelmében 2020-tól a hallgatói normatíva 40 százalékkal növekszik
– mondta lapunknak Murai László, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke. A döntés értelmében februárban folyósítják az első emelt összeget a hallgatóknak, mind a tanulmányi, mind a szociális ösztöndíjasoknak. Az állami ösztöndíjas hallgatók tanulmányi ösztöndíját öt hónapra határozzák meg úgy, hogy nem lehet alacsonyabb a hallgatói normatíva 5 százalékánál. Ez az összeg idén 8300 forint, tavaly pedig 6500 forint volt. Az ösztöndíjakra egyébként minden tanulmányi félévben újra kell pályázniuk a hallgatóknak.
A szabályozás azt írja elő, hogy a hallgatói normatíva legalább 20 százalékát a szociális ösztöndíjakra kell fordítaniuk a felsőoktatási intézményeknek. A HÖOK adatai szerint ezeknek az ösztöndíjaknak az átlagos összege havonta 15–25 ezer forint között mozog, és a hallgatók 10 százaléka jogosult.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.