Országgyűlési választásokat tartanak a tavasszal Szerbiában, a Bloomberg információi szerint új helyzet állhat elő azzal, hogy szétesőfélbe került az idei választás bojkottjának a terve. A kormánypárt támogatottsága valamivel 50 százalék feletti a friss közvélemény-kutatások szerint, az ellenzéki szövetség mindössze 10 százalékot érhet el.
Ha az ellenzék megosztottá válik, és bizonyos pártok nem indulnak, az a Bloomberg szerint Aleksandar Vucic államelnök többségét növeli. A politikai stabilitás kulcsfontosságú az ország és a térség gazdasága számára:
2019 novemberében a Szerbiába érkező külföldi beruházások összege 3,1 milliárd euró volt, ami 37,3 százalékos éves alapú növekedésnek felel meg.
A Financial Times Group – fDi Intelligence elemzői szerint a szerb gazdaság méretéhez képest tizenkétszer több zöldmezős külföldi beruházás érkezett, mint ami elvárható lenne.
Déli szomszédunkban a Szerb Haladó Párt már hét éve kormányoz, s az ellenzéki pártok évek óta sorozatos választási visszaélésekkel és a média korlátozásával vádolják az államelnököt. Az ellenzék egy része már a 2017-es elnökválasztás után mérlegelte az országgyűlés bojkottálását, tavaly januárban több párt és képviselő is kivonta magát a parlamenti munkából, ezzel figyelmeztetve arra, hogy szerintük a kormányzó pártok képviselői obstruálják a parlamenti üléseket, a törvények nagy részét pedig sürgősségi eljárással hozzák meg, nem véve figyelembe az ellenzéki véleményt.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.