Nem kell hónapokat várni az első funkcionális tesztekre a gyártóvállalatoknak, néhány óra alatt elkészíthető az első prototípus 3D-nyomtatással, amely amellett, hogy nagyban felgyorsítja a termékfejlesztést a hozzá kapcsolódó költségeket is töredékére redukálja.
Legyen szó akár autóiparról, akár háztartási elektronikai cikkekről, amely gyártók nem kezdik el használni ezt a technológiát, hamarosan behozhatatlan lemaradást szenved el
– mondta lapunknak Falk György, a Varinex Zrt. igazgatótanácsának elnöke. A szakember a műanyag és a fém alkatrészek gyártásában lát jelenleg nagy bővülési lehetőséget a 3D-nyomtatásnak. Elmondása szerint, ha egy fröccsöntéssel előállítható alkatrészekből egymillió darabot kérnek, akkor jelenleg még jobban megéri a hagyományos technológiát használni, amely a fröccsöntő szerszámkészítés és az azzal való gyártás, de ha csak ezer darabra van szüksége a vállalatnak, akkor egyértelműen az alkatrészek, termékek 3D-nyomtatása a kifizetődőbb. Ezt felismerve már több mint 150 magyarországi cég vásárolt a Varinex-től 3D-nyomtatókat. Globálisan megfigyelhető trend, hogy főként a pótalkatrész-gyártásban kapott nagyobb szerepet ez a technológia, mivel nagy költségeket lehet vele megspórolni: nem áll a tőke a alkatrészben, és nem kell raktározni sem, ha akkor nyomtatják ki, amikor szükség van rá.
A Varinex Zrt. 22 éve foglalkozik 3D-nyomtatással, csak néhány évvel ezelőttig gyors prototípusgyártásnak nevezték. A cég igazgatótanácsának elnöke elmondása szerint, még ma is találkoznak kétkedőkkel, akik idegenkednek a nyomtatott alkatrészektől.
Ma már a legszigorúbb iparágban, a repülőgép-gyártásban is használnak nyomtatott fém alkatrészeket, ha ott elfogadott, akkor arra bátran alapozhat minden ágazat
– emelte ki Falk György. Hozzátette, nincsenek adatok arról, hogy hány hazai vállalat használja a technológiát, sokan azért nem árulják el mit nyomtatnak, mert azzal a konkurenciának is versenyelőnyt jelenthetne. A világpiacon viszont már a vállalatok 23 százaléka használja a technológiát. A gyártó vállalatok esetében azonban észrevehető, hogy egyre többen veszik igénybe ezt a nyomtatást, mivel a Varinex nemcsak forgalmazó, hanem 3D-nyomtatási szolgáltatást is nyújt, gyakran kapnak megrendeléseket 3-5 ezer darabszámos megrendelésekre.
Egy professzionális ipari 3D-nyomtató ára 5 és 500 millió forint között mozog, a magyar piacon csak két nagy forgalmazó van, illetve egyre többen foglalkoznak a hobbi 3D-nyomtatókkal.
Utóbbi annak köszönhető, hogy néhány éve lejártak a 3D-nyomtatáshoz kapcsolódó szabadalmak, és kialakult egy hobbinyomtató világ, ahol már kimondottan olcsón lehet nyomtatókhoz jutni, ezek azonban ipari termékek esetében nem tudják az elvárt minőséget hozni.
A másik nagy piaci szereplő, a Kvint-R négy éve lépett a 3D-nyomtatási technológia piacára, a 28 éves cég korábban klasszikus irodatechnikai tevékenységét bővítette. Kasnya-Kovács László ügyvezető lapunknak elmondta, a hazai 3D-nyomtatás piacának bővülését saját eredményeiken tudják nyomon követni: míg kizárólag irodatechnológiai cégként jellemzően 500 millió forintos árbevételt produkáltak, 3D-nyomtatással, vagy additív gyártástechnológiával kiegészülve már több mint kétmilliárdos bevételre számítanak idén, és a bevételük kétharmadát utóbbi technológiák adják.
Az ismételhető gyártási pontosság a professzionális 3D-technológia legfontosabb jellemzője. Magában a technológiában nem történt nagy változás az elmúlt pár évben, viszont egyre többféle anyag áll a rendelkezésre, amely folyamatosan bővíti a felhasználási lehetőségeket
– mondta a Világgazdaságnak Kasnya-Kovács László. Hozzátette, a következő tíz évben jelentősen csökkeni fog a 3D-nyomtatók ára, így egyre több vállalkozás számára lesz elérhető, ennek köszönhetően pedig egyre jobban beépül a gyártásba.
Ez nem azt jelenti, hogy teljes mértékben lecseréli a korábbi technológiákat, hanem azokat kiegészítve növeli a gyártás teljesítményét, hatékonyságát, és csökkenti a költségeit. A szakember szerint a következő 3-5 év izgalmas lesz a piac számára. „Nagyjából olyan fejlődés előtt áll a 3D-nyomtatók piaca, mint amin korábban a lézernyomtatók estek át. Míg 1992-ben az első lézernyomtatók csúcstechnológiának számítottak, 30 kilogrammot nyomtak és percenként 3 lapot nyomtattak, addig ma percenként 50 lapot nyomtatnak, és csupán 7 kilósak. A 3D-nyomtatók is egyre kisebbek, könnyebbek és gyorsabbak lesznek” – mondta a Kvint-R ügyvezetője. Hozzátette, az autóipar gyorsasága is ennek a technológiának köszönhető, ma már nem kell éveket várni új modellekre. Az egészségügyben is egyre szélesebb körben használják akár műtéti applikációkhoz, de egyre több fogtechnikus már nyomtatja a hidakat, főként kobalt-krómból és titánból. A technológia tehát kész, már csak a felhasználók innovációs hajlandóságára van szükség.
Az International Data Corporation (IDC) 2019-ben megjelent tanulmánya szerint a 3D-nyomtatás piaca 2019-ben meghaladhatta a 13,8 milliárd dollár, várakozásai szerint 2022-re pedig 22,7 milliárd dollárra bővülhet. A technológia legnagyobb felhasználója az ipar lesz továbbra is, amelyet szorosan követ az egészségügy és az oktatás. A fogyasztói, vagy hobbinyomtatók piaca nagyjából a teljes piac 5 százalékát teszi majd ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.