Bár a koronavírus még nem érte el Magyarországot, a hazai cégek már most megelőző és óvatossági intézkedések sorával védekeznek a járvány hatásai ellen. Az azonban kevésbé tisztázott, hogy egy esetleges karantén elrendelésekor milyen tennivalójuk adódna, és hogy a munkavállalókra milyen jogok és kötelezettségek lennének érvényben.
Kifejezetten erre a korlátozásra vonatkozó rendelkezések a munka törvénykönyvében nem találhatók, vannak azonban olyan passzusok, amelyek hatósági intézkedésekre vonatkoznak
– közölte a Világgazdasággal Bodnár Lilla. A Bodnár Ügyvédi Iroda munkajogásza szerint a hatályos szabályok a munkavállalókat mentesíthetnék a rendelkezésre állás és a munkavégzési kötelezettségek alól abban az esetben, ha a karantént bíróság vagy hatóság rendelné el. Ekkor azonban a munkáltatónak munkadíjat nem kellene fizetnie. A jogszabály alapján
a munkavállalók ezt csak úgy kerülhetnék el – és erre már a jogszabály lehetőséget is ad –, ha különös méltánylást érdemlő személyi, családi vagy elháríthatatlan ok (vis maior) miatt indokolt távollétre hivatkoznának.
A vis maior helyzetek körül azonban könnyen alakulhatnak ki jogviták, amelyek gyakran elhúzódó, költséges folyamattá válnak. Teleki Lóránt, a BDO Legal munkatársa szerint
a vis maiorra hivatkozó félnek mindig bizonyítania kell, hogy az jogszerűen történt, és a szerződésszegő féltől nem volt elvárható, hogy a kárt elhárítsa.
Az eredményes hivatkozáshoz szükséges bizonyítottság foka azonban esetenként eltérő, ezért a körülményeket alapos vizsgálatnak kell alávetni.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.