A gyógyszertárak csaknem felére vonatkozik a járványügyi alap feltöltését szolgáló kiskereskedelmi különadóról szóló rendelet – mondta a Világgazdaságnak Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) elnöke. Hozzátette, nagyon reméli, hogy ez csak egy jogalkotási tévedés:
nem az adó mértékével van a legnagyobb probléma, mert a mértékek nem jelentősek, de szerinte a gyógyszertárak nem kiskereskedők.
A gyógyszertárak egészségügyi szolgáltatók, a gyógyszerészek és szakasszisztensek pedig egészségügyi dolgozók – véli a szakmai kamara elnöke, aki nagyon furcsának találja, hogy éppen azt a szektort érinti a különadó, amelyik a vészhelyzetben helytáll.
A patikák a kamara adatai szerint 2018-ban 672,5 milliárd forint belföldi forgalmat bonyolítottak le, egy évvel korábban 671 milliárd forintot hagytak a patikákban a betegek. Hankó Zoltán egyébként még márciusban arról beszélt, hogy a patikáknak mintegy 30 milliárd forint célzott kormányzati támogatásra lenne szükségük, ezen belül a kisebb forgalmúaknak 10-12 milliárdra, hogy a bérviszonyok igazodjanak a humán egészségügyi szféra értékeihez.
A különadóról szóló rendelet úgy jelent meg, hogy a felsorolásba a gyógyszertári vállalkozások fő tevékenységi TEÁOR-száma is bekerült, eszerint május 1-jétől a gyógyszertárak adóalanynak számítanak
– mondta Hankó Zoltán. Az adóalap minimuma 500 millió forint, efelett sávosan a patikáknak is fizetniük kell: 30 milliárd forintig 0,1, 30 és 100 milliárd forint között 0,4 százalék az adó.
Hankó Zoltán szerint a gyógyszerészek régóta ismerik a TEÁOR-besorolás és a gyógyszertárak egészségügyi intézményként való működése közötti anomáliát, a korrekciót a kamara korábban többször kezdeményezte, eddig eredménytelenül. Az MGYK elnöke úgy véli, a gyógyszertáraknak a rendelet hatálya alá sorolása feltehetően ennek az anomáliának a következménye.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.