BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyakoribb lett a termékhamisítás a járvány miatt

A feketepiac slágercikkei az elmúlt hónapokban az orvosi maszkok, a fertőtlenítők és a védelmi ruházatok voltak.

A koronavírus-járvány miatt számottevően emelkedhet Ma­­gyarországon is a hamisított gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök aránya – mondta Ilku Lívia, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetője a Világgazdaságnak.

Hazánkban a hamis gyógyszerek évente több mint százmilliárd forintnyi kárt okoznak, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) honlapja 67 olyan weboldalt sorol fel, amelyek a hatóság vizsgálata szerint hamis termékeket forgalmaznak.

Fotó: Shutterstock

Ilku Lívia szerint a hamisítási iparág úgy működik, hogy a termékgyártók egyrészt kiszolgálják a keresletet, másrészt figyelik a jelentkező termékhiányt. Az elmúlt hónapokban a hamisítási piac slágertermékei az orvosi maszkok, a fertőtlenítők, a védelmi ruházatok és az oxigénellátást támogató készülékek voltak. A Covid–19 miatt ezeknek az orvostechnikai eszközöknek a szűrésére egyébként is odafigyeltek a nemzetközi bűnmegelőzési hatóságok, és akciók is indultak az eszközök fokozott ellenőrzésére.

Amikor megjelentek a koronavírus lehetséges terápiái, az erre szolgáló termékeknek a hamis változatai is feltűntek gyógyszerpiacon, és időről időre árulnak hamis vitaminkészítményeket és immunerősítőket is

– hangsúlyozta.

Magyarország már több mint tíz éve nagyon aktívan részt vesz a nemzetközi akciókban. A hamisítás elleni küzdelem jegyében 2016 óta 29 összehangolt akció folyt, amelyekben a hatóságok közösen léptek fel, és olyan bűnszervezetekre csaptak le, amelyek a hamisítás mellett más súlyos szervezett bűncselekményekben is részt vettek. Egyes kutatások szerint Magyarország hamis termékek általi fertőzöttsége valamivel nagyobb, mint az Európai Unió más országaié. A tagállamok évente akár 15 milliárd eurót veszíthetnek a hamisításból eredő bűncselekmények miatt az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalának idei jelentése szerint.

 

A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.