A négyhetes országos zárlatról a háromfokozatú készenléti rendszerre állt vissza tegnap Anglia és Wales, miután a londoni alsóház kedden jóváhagyta a kormány új intézkedéseit.
Az enyhítések ellenére az angol lakosság 99 százaléka, több mint 55 millió ember változatlanul a legszigorúbb, 2-es, illetve 3-as szintű korlátozások alatt marad, de kinyithattak a boltok, edzőtermek, bárok, éttermek és fodrászatok.
Az Egyesült Királyságban szerdán a nyugati országok között elsőként engedélyezte a gyógyszerfelügyeleti hatóság a Pfizer és a BioNTech által a koronavírus ellen kifejlesztett vakcinát.
A forgalmazás a jövő héten kezdődik, a kormány egyelőre negyvenmillió adagot biztosított, amelynek a negyede áll majd rendelkezésre az év végéig a Sky News szerint; ez húszmillió ember számára elegendő. A kormány oltásügyi vegyes bizottsága hamarosan közzéteszi végleges útmutatását arról, kik kapják meg elsőként az oltást.
A döntést többen is elsietettnek tartják, az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatósága például szokatlanul nyers hangú közleményben reagált. A saját, hosszabb ideig tartó engedélyezési folyamata eszerint megfelelőbb, mivel több bizonyítékon alapul, és nagyobb ellenőrzést követel.
A szervezet december 29-én dönt, engedélyezi-e az EU-ban a Pfizer vakcináját, a tagállamok enélkül csak ideiglenesen, kivételes eljárás keretében használhatják. Németország a közös európai megoldás híve, ezért megvárja az EMA döntését – jelentette be Jens Spahn egészségügyi miniszter.
A járvány változatlanul sakkban tartja Európát.
Németországban új csúcsra emelkedett, és megközelítette az ötszázat a halálos áldozatok napi száma a Robert Koch közegészségügyi intézet szerdai adatai szerint, bár az új fertőzések száma csökkent.
Szerbiában péntektől csak hétvégenként nyithatnak ki a vendéglátó- és a szórakozóhelyek, edzőtermek, játszóházak, fogadóirodák és szépségszalonok, a decemberi ünnepekre hazatérő vendégmunkások várhatóan csak negatív teszt felmutatásával léphetnek be az országba.
Lettország egy hónappal meghosszabbítja a rendkívüli állapotot, és további korlátozó intézkedéseket vezet be, csütörtöktől beltéren is kötelező a maszk, és december 7-től az alsósokon kívül minden tanuló átáll a digitális oktatásra.
Olaszország, Franciaország és Németország a karácsonyi szünetre lezáratná a sílifteket. A francia–svájci határon véletlenszerű ellenőrzéseket tartanak, hogy megakadályozzák a sportolni vágyókat az utazásban –jelentette be Jean Castex francia kormányfő.
A sípályák lezárása súlyos érvágás az érintett térségek számára, Ausztriában a 2018–2019-es szezonban 73 millió vendégéjszakából 14,9 milliárd eurónyi bevételt termeltek, Olaszországban 10,4 milliárdot. Ehhez képest ebben a szezonban a Deutsche Welle összeállítása szerint 3,1 milliárdos lesz az olasz üdülőközpontok bevétele, ha január közepén megnyithatnak.
Ausztriában december 24-ig lehet síelni, de karanténba kell vonulnia mindenkinek, aki január 10. előtt olyan országból érkezik, ahol meghaladja a százat a százezer főre jutó fertőzések száma – ami kizárja a német és az olasz vendégeket. Sebastian Kurz kancellár azt is bejelentette, hogy hétfőn, az országos zárlat lejártával megnyitják a boltokat és az iskolákat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.