Különös tekintettel a járványra is, a nemzetközi együttműködés mellett tették le a voksukat a Hetek Csoportja (G7) vezetői első találkozójukon, melyen részt vett Joe Biden, az új amerikai elnök. Elődje, Donald Trump számos ponton feszegette a fejlett országok multilaterális együttműködésének politikai és gazdasági kereteit.
Biden már hivatalba lépésekor világossá tette, hogy a versengés és feszültség a világ vezető gazdasági hatalmának státuszára törő Kínával fennmarad, egyéb terepeken azonban az Egyesült Államok rendezni akarja külső viszonyait. Erre ideális fórum a G7, amelyből kimaradt Kína.
A hetek – az Egyesült Államok, Japán, Németország, az Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország és Kanada – együttesen a világ össztermékének majdnem felét adják,
és Kínától, illetve Oroszországtól abban különböztetik meg magukat, hogy demokratikus rendszerek, és együttműködnek.
Erre rá is kényszeríti őket a világjárvány – mondták el a Boris Johnson elnökletével tartott online csúcs résztvevői. A találkozó közös közleményében a G7 vezetői ígéretet tettek rá, hogy a válságból való kilábalás érdekében folytatják a munkahelyeket és a gazdaság újraépülését támogató költekezést. „Mind demokratikus, nyílt gazdaságok és társadalmak, erősségeinkre és értékeinkre támaszkodva együtt fogunk dolgozni egymással és másokkal, hogy előremozdítsuk népeink és a bolygó egészségét és jólétét, mondta a közlemény.
A felszólalók sürgették, hogy a koronavírus elleni oltóanyagokat egyenletesebben terítsék el a világban.
Ezt ugyanúgy fontosnak tartotta a vakcinázási versenyt vezető államok közé tartozó Egyesült Királyság miniszterelnöke, mint az Európai Unió tagjaként a britekhez és az amerikaiakhoz képest jelentősen lemaradt Németország kancellárja.
Csak az egész világ átoltása vethet véget a járványnak
– mondta Angela Merkel a találkozó után.
Mindez azt is jelenti, hogy a vakcinagyártás jelentős részét. kezükben tartó fejlett országoknak át kellene engedniük oltóanyagkészleteik egy részét a kevésbé fejletteknek, például Afrikának, akik Oroszországtól és Kínától kaptak ígéreteket vakcina szállításokra.
A találkozón nem került szóba, hogy a G-7 tagjai készleteik bizonyos meghatározott százalékát adják át a fejlődő országoknak
– mondta Merkel.
Korábban Emmanuel Macron francia elnök azt indítványozta, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok adja át készletei több, mint öt százalékát a fejlődő országoknak, hogy ők is megkezdhessék a vakcinázást.
A G7 vezetői támogatták Japán elkötelezettségét, hogy a járvány ellenére megtartsák a nyári olimpiai és paralimpiai játékokat Tokióban. Világos utalásként Kínára arra tettek ígéretet, hogy ”közös megközelítésekről egyeztetnek a nem piac-orientált politikák és gyakorlatok kezeléséhez„.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.