BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dobogósok vagyunk az átoltottsági adatokban

Magyarország az Európai Unióban Málta és Dánia után lakosságarányosan a harmadik legjobban átoltottá vált, már 6,94 százalék a mutató.

Emelkedő betegszámok miatt nagyon nehéz hetek várnak ránk – monda Müller Cecília országos tiszti főorvos az Operatív Törzs sajtótájékoztatóján. Soha komolyabban nem kellett venni a járványt, mint most – tette hozzá. Az elmúlt 24 órában 4 326 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 432 925 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma.

Elhunyt 84 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 15 058 főre emelkedett. Kiemelte, múlt hét péntek óta jelentősen 652 fővel emelkedett a kórházi ápolásra szoruló betegek száma és már 5679-en vannak kórházban. A hétvégén újabb 86 beteg került lélegeztetőgépre, a lélegeztettek száma jelenleg 537.

Intenzíven emelkedett a védőoltások száma is, eddig 685 247 fő kapott oltást, közülük 251 691 fő már a második oltását is megkapta. Magyarország az Európai Unió országai között Málta és Dánia után lakosságarányosan a harmadik legjobban átoltottá vált. Míg az EU átoltottsági adatai 4,9 százalékon állnak, addig Magyarországon már 6,94 százalék az átoltottsági mutató – ismerte Müller Cecília.

Müller Cecília
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Hajnalban 280 ezer Szputnyik V vakcina indtult el Budapest felé, ebből 100 ezer adag ebből a másik komponens, és további 180 ezer első adag vakcina jön.

Eddig Magyarország 6,5 millió adat Pfizer/BioNTech vakcinát foglal le, ez a szám már 10 millió 870 ezerre módosult – közölte a tiszti főorvos.

Kiemelte: a következő hetekben minden vakcinát biztosítanak és eloltanak, ami rendelkezésre áll. Módosítottak az oltási stratégián is, mivel nagyon fontos, hogy az első védőoltást mindenki a lehető leghamarabb megkapja.

Március 1-től érvényes az új oltási protokoll, így aki ma kapja meg az első adag védőoltást, náluk már az új metódus szerint adják be a második vakcinát.

A Pfizer vakcináját a WHO ajánlásának megfelelően az első oltást követő 35. napon adják be, az AstraZeneca oltásnál pedig a második oltást az első oltást követő 12. héten ismétlik meg. Müller Cecília hozzátette: a kutatások igazolják, hogy a második adag beadása nagyobb hatékonyságot eredményezett ilyen időintervallumban.

Újabb hír, hogy megjelent a Janssen vakcinája is és Amerikában már engedélyezték, ez egy egyoltásos védőoltást. A gyógyszercég elindította az európai engedélyezési folyamatot is, ami körülbelül két hét múlva megtörténhet.

A vakcina egyébként a Szputnyik V és az AstraZeneca vakcinához hasonlóan egy vektorvakcina – emelte ki Müller Cecília.

A következő hetekben a szennyvízadatok alapján még nagyobb mértékű betegszám emelkedés lehetséges, mivel szinte mindenhol emelkedik a koronavírus mennyisége, de különösen Békéscsabán, Budapesten, Kecskeméten, Pécsen és Szekszárdon nőt jelentősen a vírus örökítőanyaga a szennyvízadatokban. A tiszti főorvos kiemelte, ha így emelkednek a számok egyéb járványügyi intézkedésekre is sor kerülhet. Az általános iskolák bezárásával kapcsolatban elmondta, hogy minden nap értékelik az adatokat, és eszerint hoznak majd döntést.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.