Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szerint lehetséges ugyan összefüggés a Johnson & Johnson koronavírus-elleni vakcinája és a ritka vérrögképződés között, de az oltás előnyei messze felülmúlják az esetleges kockázatokat.
A testület ezért minden felnőtt korosztály számára ajánlja az oltóanyagot, de az Európai Unió tagállamain múlik, hogy korlátozzák-e az alkalmazását;
Franciaország például már jelezte, hogy csak az 55 év felettieket oltják majd be vele. Az EU oltási kampányának sikere szempontjából létfontosságú az amerikai vakcina, miután a tagállamok egy része hasonló problémák miatt lemondott az AstraZeneca anyagáról. A két oltás nélkül a 27-ek ugyanis nem tudják elérni a kitűzött célt, a felnőtt lakosság 70 százalékának a beoltását nyárra.
Az EU nagyon függ a Johnson & Johnsontól, amelyből 200 milliót rendeltek
– hangsúlyozta az Euronewsnak Matt Linley, az adatelemzéssel foglalkozó Airfinity vezető elemzője, aki szerint a cél eléréséhez a brit-svéd oltóanyag rendelkezésre álló mennyiségének felhasználása is szükség van. „Nem sok esély van a céldátum előre hozására, de az nagyon könnyen kitolódhat akár december 8-áig” – tette hozzá. Az Airfinity adatai szerint majdnem 20 millió adag leszállított vakcina vár felhasználásra az EU-ban – március végén ez a mennyiség még csak hétmillió dózis volt.
Az Egyesült Államokban a múlt héten függesztették fel az oltást a Johnson & Johnson vakcinájával, miután hétmillió emberből hat, ötven év alatti nőnél tapasztaltak súlyos agyi vérrög-képződést, és a mellékhatások vizsgálata még nem fejeződött be. A döntés péntekre várható, de a vakcina kiesése ott gyakorlatilag semmiféle problémát nem okoz, hiszen csak elenyésző mennyiséget használtak fel belőle a Pfizer/BioNTech és a Moderna oltásával összehasonlítva.
Rochelle Walensky, az amerikai járványügyi központ (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) igazgatója beszámolt viszont egy nagyon érdekes és optimizmusra okot adó adatról: 84 millió teljesen beoltott amerikaiból nem egészen hatezren fertőződtek meg a koronavírussal, ami 0,007 százalékot jelent – vagyis mindkét oltóanyag sokkal jobban véd a klinikai teszteken mért 95, illetve 92 százaléknál. Az érintettek 30 százaléka nem észlelt semmiféle tünetet, 396 került kórházba, és 74 halt meg.
Az oltási kampány sikerének köszönhetően az amerikaiak már a nyaralásukat tervezik, és az utasbiztosításban nemzetközi piacvezető International Medical Group (IMG) legfrissebb felmérése szerint 71 százalékuk külföldön tervez pihenni az idén, 49 százalékuk pedig már a nyáron.
A megkérdezettek 88 százaléka az országon belül marad, 44 százalékuk pedig legalább három hazai utazásra készül.
A biztonság a legfontosabb a számukra, 59 százalék olyan úti célt választ, ahol megkövetelik az oltást. Kérdés azonban, hogy hová utazhatnak majd egyáltalán, mert ez a fogadó ország járványhelyzetétől függ. A washingtoni külügyminisztérium listáján egyelőre 34 olyan ország szerepel, amelyet ebből a szempontból túl veszélyesnek tartanak, ezért nem tanácsolják az utazást, többek között Csád, Koszovó, Kenya, Brazília, Argentína, Mozambik, Oroszország és Tanzánia.
A tárca azonban hamarosan majdnem 130 országgal kibővíti a kockázatos úti célok körét, amelybe így a világ államainak mintegy 80 százaléka bekerül.
Emellett a korábban bevezetett korlátozások miatt nem utazhatnak az amerikaiak Európa legnagyobb részébe, ahonnan Kínával, Brazíliával, Iránnal és Dél-Afrikával egyetemben a saját állampolgáraikon kívül nem engednek be senkit az Egyesült Államokba.
Az Emergent Biosolutionsnek le kell állnia az egydózisú koronavírus elleni vakcina gyártásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.