Legalább 17 országban van jelen a koronavírus indiai variánsa, amely vélhetően felelős az Indiában kialakult egészségügyi válságért – közölte kedden az Egészségügyi Világszervezet. A WHO később figyelmeztetett: laboratóriumi vizsgálatok szerint a variáns fertőzőbb lehet, és ellenállóbb lehet egyes vakcinák és kezelések esetében.
A WHO szerint a variánsban megtalálható egyes mutációk fertőzőbbek,
és esetükben kevésbé lehetséges a vírus semlegesítése a monoklonális antitestekkel folytatott egyes kezelések (de nem mindegyik) során. Emellett az Egyesült Államokban végzett kutatások a koronavírus elleni vakcinák semlegesítő hatásainak lehetséges, mérsékelt csökkenésére mutatnak rá.
A hivatalosan B.1.617 jelű vírusvariánst – amely arról kapta hétköznapi nevét, hogy Indiában találkoztak vele először – összesen több mint 1200 DNS-szálban mutatták ki a szóban forgó országokban.
A legtöbb ilyen DNS-kódsort Indiából, Nagy-Britanniából, az Egyesült Államokból és Szingapúrból töltötték fel
az influenzavírusok DNS-adatait gyűjtő GISAID globális adatbázisba, de például Görögországból, Svájcból, Belgiumból és Olaszországból is – írta a WHO a heti jelentésében.
A világszervezet modellkészítései alapján a B.1.617 gyorsabban terjed, mint az Indiában megtalálható többi vírusvariáns, ami arra utal, hogy nagyobb a fertőzőképessége. Míg a WHO korábban csupán „érdekes variánsnak” nevezte az indiait, most már „aggasztónak”, ami arra utalhat, hogy
veszélyesebb, azaz fertőzőképesebb, halálosabb, a vakcináknak jobban ellenálló lehet.
A variánssal kapcsolatban azonban még van több megválaszolatlan kérdés. A járvány indiai felgyorsulása mögött nemcsak ennek a változatnak a megjelenése állhat, hanem a járványügyi intézkedések be nem tartása, például a tömegrendezvények engedélyezése – jegyezte meg a világszervezet.
Alig több, mint fél nap alatt ötször változtatott irányt az olaj ára a piacon, miután az OPEC+ júniusra halasztotta ülését, ami azt jelenti, hogy a világ olajkitermelése májustól nőni kezd. Ez optimizmust sugall a keresletet illetően, bár a járvány felgyorsult ázsiai terjedése aggodalmakat okoz.
A sürgős oxigénhiány arra kényszerítette a gyártókat, hogy az acél és más ipari termékek előállításához használt oxigént a Covid-19 betegek kezelésének javára irányítsák át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.