BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pocsékba megy a Pfizer és a Moderna az Egyesült Államokban

Hiánycikk az oltások során használt speciális fecskendő, ezért a vakcinák tárolására használt fiolákból nem sikerül minden dózist kinyerni – állítják az oltási kampányban részt vevő szolgáltatók.

Nyolc szövetségi állam, és rajtuk kívül is számos kórház, egészségügyi szolgáltató panaszkodik az Egyesült Államokban arról, hogy nem kapnak megfelelő eszközöket a koronavírus elleni vakcinák beadásához – írja a Wall Street Journal. A lap figyelmeztet:

a speciális eszközök hiánya minden várakozás szerint legkorábban az év második felében enyhülhet, addig viszont a probléma még súlyosabbá is válhat.

Egy ampullányi Comirnaty-ból (ez a Pfizer koronavírus elleni vakcinájának neve) öt adag, egyenként fél milliliternyi hígított oltóanyag nyerhető ki a hagyományos eszközökkel. A Moderna fiolájából elviekben 10 adag, egyenként 0,5 ml-nyi vakcinát lehet felszívni az injekciós fecskendőbe. Felbontás után mindkét vakcina legfeljebb néhány órán keresztül tárolható (a Pfizer 6, a Moderna 12 óráig áll el), a fel nem használt adagokat ezután meg kell semmisíteni.

Az oltást végző intézmények az Egyesült Államokban (ahogy másutt is) minden oltóanyagot tartalmazó ampulla mellé injekciós tűket, fecskendőket, alkoholos gézlapokat, vattapamacsokat és más szükséges eszközöket is kapnak. Ezek egy csomagban érkeznek, a felbontásuk pedig sokszor okoz kellemetlen meglepetést az orvosoknak, nővéreknek. Az egységcsomagban ugyanis nem ritkán a hagyományos, más néven magas holttérfogatú dugattyúval rendelkező injekciós tűk kerülnek, a várt speciális, alacsony holttérfogatú fecskendők helyett.

Fotó: Christof STACHE / AFP

Az oltópontokon jelezték:

speciális fecskendők híján az vakcinákat tartalmazó fiolákból nem tudnak minden dózist kinyerni, az ampullák tartalmának egy része veszendőbe megy.

A probléma jelenleg kevésbé súlyos a Pfizer/Comirnaty esetében, hiszen az amerikai-német fejlesztésű vakcina hatékony beadásához szükséges eszközök beszerzését a szövetségi kormányzat már az év eleje óta sürgeti, és ennek már látszanak az első eredményei. De a washingtoni egészségügyi minisztérium is elismeri, hogy még mindig nem érkezik elegendő speciális fecskendő a Pfizer beadásához, ahogy azt is, hogy a Moderna esetében sokkal súlyosabb a helyzet. Olyannyira, hogy a minisztérium oltópontoknak küldött friss iránymutatásában azt írja:

a vakcinációt végző intézmények ne is számoljanak azzal, hogy a Moderna fioláiból mind a 10 dózist kinyerhetik, és az oltási menetrendet is eszerint állítsák össze a jövőben.

Fotó: PATRICK PLEUL / dpa Picture-Alliance via AFP

A pazarlás olyan mértékű, hogy sok helyen a Pfizer-ampullák tartalmának 17 százaléka, a Moderna-fiolák tartalmának pedig 13 százaléka megy kárba (utóbbinál azért megy kevesebb pocsékba, mert az ampullát eleve túltölti a gyártó, számolva azzal, hogy az üvegcse tartalmát nem tudják az oltóponton maradéktalanul kinyerni).

Ahhoz, hogy az oltóanyag ne menjen veszendőbe, úgynevezett LDS (low dead-space, azaz alacsony holttérfogatú) fecskendőkkel kellene azt beadni. Ezeket használják a legfeljebb 1 milliliternyi folyadékot tartalmazó injekciók beadásához (így például az inzulin adagolására) is, hiszen ezekben, a hagyományos, HDS (high dead-space, azaz magas holttérfogatú) fecskendőkkel szemben, számottevően kevesebb anyag (84 mikroliter helyett mindössze 2 mikroliter) „ragad benn” az injekció beadása után, és sokkal pontosabb adagolást tesznek lehetővé (ahogy ezt a mellékelt ábra is mutatja).

 

Az alacsony holtterű speciális fecskendőket használva egy ampullányi Comirnaty-ból hat dózist lehetne beadni, egy fiolányi Modernából pedig akár 11-15 adagot is.

Ám az oltópontokra érkező egységcsomagok a Moderna vakcinája esetében sokszor kizárólag hagyományos, magas holttérfogatú fecskendőket tartalmaznak. A Pfizer vakcinacsomagjaiban az év eleje óta már sokkal több a speciális fecskendő, de legalább 20 százalékban még ezek is hagyományos, pazarló fecskendőket tartalmaznak.

Az Egyesült Államok kormánya tavaly júliusban három céggel – a Smiths Medicallal, Retractable Technologies-zal, valamint a Becton, Dickinsonnal – kötött beszállítói szerződést ezekre az LDS-fecskendőkre. Utóbbi nem is tervez a jelenginél többet gyártani a speciális injekciókból, a kapacitás-növelés során a hagyományos fecskendők gyártását próbálja fokozni. A Retractable állami források bevonásával kezdte meg Texas államban található üzeme bővítését, ám ez állításuk szerint legkorábban ez év második felében fejeződhet be, arról pedig még találgatni sem mernek, hogy a most épülő gyártósokon mikor indulhat be a munka.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.