A BT pénteki ülésén határozatban felszólított arra, hogy a ciprusi konfliktust a "két közösségen és két zónán alapuló szövetségi állam, illetve a politikai egyenlőség" alapján rendezzék. Diplomaták beszámolói szerint nyíltan elítélték a török elnököt a BT korábbi határozataival szembemenő "egyoldalú lépései" miatt. A BT-tagállamok
elítélik a török elnök és a ciprusi török vezető 2021. július 20-án tett bejelentését a Varosha nevű elkerített terület egy részének újranyitásáról. A Biztonsági Tanács mélységes sajnálatát fejezi ki ezekkel az egyoldalú lépésekkel kapcsolatban, amelyek szembemennek a testület korábbi határozataival, illetve korábbi nyilatkozataival
– áll a szövegben.
A BT egyúttal felszólított ezeknek az intézkedéseknek és a Varoshában 2020 októbere óta végrehajtott változtatásoknak az "azonnali visszavonására".
A Biztonsági Tanács hangsúlyozza annak fontosságát, hogy teljes mértékben tiszteletben tartsák és végrehajtsák határozatait, beleértve azt, hogy Varosa kerüljön az ENSZ ellenőrzése alá
– áll a Nagy-Britannia által előkészített szövegben.
A szöveget eredetileg szerdán, a BT Ciprussal foglalkozó, zárt ülése után tervezték elfogadni. Egy neve elhallgatását kérő diplomata az AFP francia hírügynökségnek elmondta: a kétnapos késés oka, hogy egyes tagállamok - különösen India és Kína - közbeléptek annak érdekében, hogy keményebb hangvételűre fogalmazzák át az eredeti tervezetet. Az AFP megjegyzi: ez rendkívül ritka jelenség az ENSZ BT-ben, ahol általában inkább finomítanak a nyilatkozatokon az egyeztetések során annak érdekében, hogy a lehető legnagyobb számú támogató szavazatot szerezhessék meg.
Az Erdogan és az egyedül Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság vezetője, Ersin Tatar keddi bejelentésével kapcsolatban a ciprusi török hatóságok közölték, hogy Varosha (törökül Maras) egy része polgári ellenőrzés alá kerül. A cél az, hogy az eredeti tulajdonosok visszatérhessenek házaikba, de a terület a ciprusi török hatóságok felügyelete alá kerülne, amely egy csakis Törökország által elismert állam fennhatóságának az elismerését jelentené.
Az elhagyatott üdülőövezet az 1974-es török invázió óta üresen áll, szögesdrótot húztak köré, a területére senki sem léphet be. Becslések szerint mintegy 17 ezer ciprusi görög menekült el Varoshából a török csapatok előrenyomulásával párhuzamosan 1974 augusztusában.
Az ENSZ BT 1984-ben elfogadott határozata tiltja azoknak a személyeknek a betelepítését Varoshába, akik nem a város lakosai, és indítványozza a terület ENSZ-felügyelet alá helyezését. A Reuters hírügynökség korábbi beszámolója szerint széles körben elfogadott az az álláspont, amely szerint Varosha azon területek között szerepelne, amelyeket vissza lehetne szolgáltatni a ciprusi görögöknek egy esetleges békemegállapodás esetén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.