Az indiai gyógyszerszabályozó hatóság jóváhagyta a világ első Covid-19 elleni DNS-alapú vakcináját sürgősségi használatra – írja a BBC.
A ZyCoV-D vakcinát gyártó Cadila Healthcare előzetes tanulmánya szerint a védőoltás a beoltottak 66 százalékánál előzte meg a tüneteket okozó megbetegedést. A Cadila Healthcare azt tervezi, hogy
évente akár 120 millió adag oltóanyagot állít elő. Ez lett az első olyan DNS-alapú vakcina, amit emberi használatra is engedélyeztek, korábban ilyen típusú vakcinákat csak állatoknál tesztelték.
Az mRNS-vakcinákhoz – mint például a Pfizerhez vagy a Modernához – hasonlóan a DNS-vakcina is felkészíti a szervezetet arra, hogyan védekezzen a koronavírus ellen. A ZyCoV-D plazmidokat, vagyis DNS-gyűrűket tartalmaz, amelyeket a bőr két rétege közé juttatva adnak be. Ezek a plazmidok információkat hordoznak a tüskefehérje előállításáról, így alakítva ki a szervezet számára védelmet a koronavírussal szemben.
Indiában eddig több mint 570 millió adag vakcinát használtak fel – a Covishield, a Covaxint és Szputnyik V-t –, a felnőttek körülbelül 13 százaléka már mind a két oltást megkapta, a lakosok 47 százaléka pedig legalább egy oltást kapott január óta.
A Cadila Healthcare közölte, hogy az eddigi legnagyobb klinikai vizsgálatot végezte el Indiában: több mint 50 központban, 28 000 önkéntes részvételével. A cég állítása szerint ez az első alkalom is, hogy a Covid-19 elleni védőoltást Indiában fiatalokon tesztelték le: a 12-18 éves korosztályból, mintegy 1000 fő részvételével. A fiatalok szervezete jól reagálta védőoltásra, ezért a vakcinát biztonságosnak nyilvánították a tizenévesek körében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.