BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Száz millió eurós segélyt és vakcinákat ad Macron a libanoniaknak

Libanon már a harmadik éve súlyos politikai, gazdasági és pénzügyi válsággal küzd, amit súlyosbított a Bejrút kikötőjében egy évvel ezelőtt történt robbanás.

Emmanuel Macron francia elnök szerdán közölte, hogy országa a jövő évben 100 millió eurót (több mint 35 milliárd forint) folyósít közvetlen segély formájában a libanoni népnek, mindazonáltal figyelmeztetett: szó sincs semmiféle biankó csekkről a libanoni politikai rendszer javára.
A Libanon megsegítésére szervezett nemzetközi online adományozó konferencia megnyitóján Macron egyúttal bejelentette, hogy

Franciaország a következő hetekben 500 ezer adag, koronavírus elleni védőoltást küld az országnak.

A konferenciát a libanoni főváros, Bejrút kikötőjében tavaly történt, több mint kétszáz ember halálát és mérhetetlenül nagy anyagi károkat okozó robbanás évfordulóján tartják.

Fotó: AFP


A francia elnök világossá tette, hogy a francia humanitárius segély nincs feltételhez kötve, és közvetlen formában juttatják el a terepen működő egyesületeknek és civil szervezeteknek. Macron hangsúlyozta: sürgős libanoni kormányalakításra van szükség, hogy az ország kilábalhasson jelenlegi válságából. 

Libanon jobbat érdemel annál, hogy a nemzetközi szolidaritásból éljen. Ezért megismétlem felhívásomat, hogy a legfontosabb továbbra is egy kormány megalakítása, amely képes végrehajtani a legsürgősebb intézkedéseket az emberek érdekében

- jelezte Macron.
Macron bírálta a libanoni hatóságokat is. A francia elnök szerint úgy tűnik, mintha a libanoni vezetők "fogadtak volna" arra, hogy a helyzet egyre rosszabb lesz. 

Úgy gondolom, hogy ez morális és történelmi hiba

- tette hozzá.
A konferencián Heiko Maas német külügyminiszter 40 millió eurós segélyt ígért Németország nevében a közel-keleti országnak, de Berlin is kormányalakításra és a szükséges reformok végrehajtására szólította fel Libanont.    

A konferenciához videoüzenetben csatlakozott Joe Biden amerikai elnök, aki 100 millió dolláros humanitárius segélyre tett ígéretet. Biden mindazonáltal kijelentette: 

akármennyi külső támogatás sem lesz elegendőn, amennyiben Libanon vezetői nem kötelezik el magukat a gazdaság megreformálása és a korrupció elleni harc nehéz, ám szükséges munkája mellett.

A Franciaország és az ENSZ által Libanon megsegítésére szervezett konferencián mintegy 40 ország és szervezet képviselője vett részt. Ez a harmadik ilyen jellegű konferencia tavaly augusztus 9. óta.

Libanon 2019 óta súlyos politikai, gazdasági és pénzügyi válsággal küzd, amit súlyosbított a Bejrút kikötőjében egy évvel ezelőtt történt robbanás.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.