A Florin Cîțu vezette román kormány és a kabinet járványügyi intézkedései ellen rendeztek tüntetést szombaton Bukarestben nacionalista szervezetek,
több ezren gyűltek össze, megbénítva a forgalmat a belvárosban,
majd néhány óra múlva az Egyetem téri tüntetők is átvonultak a kormány székháza elé, ahol a román média becslése szerint már mintegy 15 ezren voltak.
A demonstráció résztvevői – egyesek közülük népviseletben – román nemzeti színű zászlókat lengettek, ortodox szentképeket és kereszteket emeltek a magasba, és főleg a koronavírus elleni oltás „kötelezővé tétele”, illetve a védettségi igazolvány bevezetése ellen tiltakoztak. Transzparenseiken „Védettségi igazolás nélküli szabadságot”, „Tartsátok be az alkotmányt”, „Az áruló kormány rabszolgává akar tenni”, „Máramarosban mi pálinkával oltjuk be magunkat”, „Istenben hiszek, nem a Covidban” feliratokat lehetett olvasni.
Romániában a koronavírus-járvány újabb hullámának megfékezése érdekében további szigorításokat vezettek be:
a kormány szombaton elfogadott határozatában ismét kötelezővé tette a védőmaszk viselését, illetve korlátozza a beoltatlanok kijárását a fertőzöttebb településeken.
Ezentúl a szabadban is védőmaszkot kell viselni a közterületen azokon a településeken, ahol a megelőző két hétben a lakosság több mint hat ezrelékénél diagnosztizálták a fertőzést. A határozat másik újdonsága az, hogy az éjszakai kijárási korlátozásokat kiterjesztették mindenkire, aki nem kapta meg legalább tíz napja a koronavírus elleni oltás második (a Johnson & Johnson vakcina egyetlen) adagját, vagy nem szerzett ideiglenes védettséget azáltal, hogy az utóbbi fél évben gyógyult ki a fertőzésből.
A friss negatív teszttel rendelkező beoltatlan embereket már nem tekintik védetteknek Romániában,
tehát az ilyen alapon szerzett uniós digitális Covid-igazolvány már nem nyújt felmentést a beoltatlanokra érvényes kijárási és gyülekezési korlátozások alól.
A 6 ezreléket meghaladó fertőzöttségi rátájú településeken csak hétvégén (péntektől vasárnapig), a 7,5 ezrelék felett pedig a hét minden napján korlátozzák az éjszakai (20 és 5 óra közötti) kijárást:
ebben az időszakban csak a beoltottak, illetve a fertőzésből kigyógyultak hagyhatják el lakhelyüket, védettség nélkül pedig csak munkahelyi igazolással vagy a sürgősséget indokló írásos nyilatkozattal szabad kimenni az utcára.
A 6 ezrelékes fertőzöttség feletti településeken az üzleteknek legkésőbb 22 órakor be kell zárniuk. A rendezvénytermek, színházak, mozik, koncerttermek, sportlétesítmények, fitnesztermek és vendéglátóhelyek csak oltottakat (vagy a betegségen átesetteket) fogadhatnak, a férőhelyek legfeljebb felét használhatják ki, és legkésőbb éjfélkor be kell zárniuk. Ezeken a településeken a magánrendezvényeken (esküvők, keresztelők, ünnepségek) legfeljebb 200 beoltott vagy a fertőzésen átesett lehet jelen. Külön előírások rendelkeznek a résztvevők közti távolságtartásról.
A rendezvény szervezőinek vagy a vendéglátóhely üzemeltetőinek ellenőrizniük kell a belépők megfelelő védettségét az uniós digitális Covid-igazolványon szereplő QR-kód leolvasása által.
A kijárási korlátozásokat elsőként Románia legnagyobb városaiban vezették be, ugyanis a fertőzési ráta Bukarestben szombaton túllépte a 8, Kolozsváron a 7, Temesváron pedig a 9 ezreléket.
Romániában szombaton – a héten már harmadszor – újból megdőlt az egy nap alatt diagnosztizált fertőzések rekordja: a stratégiai kommunikációs törzs (GCS) jelentésében szereplő 12 590 új eset több mint 70 százalékkal haladja meg az utóbbi két hét átlagát. Az utóbbi 24 órában 184 koronavírusos beteg halt meg: ez negyven százalékkal több a kéthetes mozgóátlagnál.
Romániában szombaton 12 740 koronavírusos beteget kezeltek kórházban, közülük 1412 súlyos esetet az intenzív terápiás részlegeken.
Szombaton országszerte már csak 11 szabad ágy állt rendelkezésre az intenzív osztályokon a koronavírusos betegek ápolására, ezek közül egyik sincs Bukarestben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.