„Büszkék vagyunk rá, hogy a Steindl Imre által tervezett műemlék épületekben a sikerért és a tudásért mindig meg kellett dolgozni.
Célunk, hogy a képzésünk nemzetközi hírnevét megalapozó XX. század eleji aranykort feltámasszuk, és a világ vezető állatorvosképző intézményévé váljunk
– jelentette ki az egyetem rektora, akit a kormány által nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánított rekonstrukciónak a részleteiről kérdezett a Figyelő.
Sótonyi Péter jelentős lépésként értékelte, hogy az univerzitás öt évvel ezelőtt kivált a gödöllői központú Szent István Egyetemből, és ismét önálló lett. Majd az elsők között került a modellváltó egyetemek közé, így 2020. augusztus 1-jétől a Marek József Alapítvány fenntartásában működik tovább, ami valódi autonómiát jelent, s alapvetően segítette elő a minőségi fordulatot az intézmény életében. Az állammal kötött, több lábon álló szerződések révén hosszú távon kiszámíthatóvá vált a finanszírozás, csökkent az oktató- és a kutatómunkát megbénító bürokratikus közbeszerzési kötelezettség, valamint jelentősen emelkedtek- emelkednek a bérek – mondta.
Az állatorvosin három nyelven – a magyar mellett angolul és németül – oktatják a 600 hazai diákot és a világ 59 országából érkezett 1200 hallgatót. Itthon egyedülálló módon a tanulók kétharmada külföldi – hívta fel a figyelmet a rektor, aki 2012 óta áll Magyarország egyetlen állatorvosképző intézményének az élén. Hangsúlyozta: a külhoni diákok hazánk nagykövetei lesznek a világban. Az univerzitás határon túli elismertségét jól mutatja, hogy az itt szerzett diplomát gyakorlatilag mindenfajta honosítási eljárás nélkül, automatikusan elfogadják kontinensszerte, köszönhetően a már három alkalommal lezajlott, kétlépcsős – minőségbiztosítással egybekötött – európai akkreditációnak.
A mostani beruházás eredményeként jókora megújuláson megy keresztül az Erzsébetvárosban, a Rottenbiller, az István, a Bethlen Gábor és a Dembinszky utca által határolt területen fekvő épületegyüttes, amely bővülni fog egy vadonatúj, grandiózus szárnnyal.
Elkészülte után ez lesz az egyetem központja.
E modern, többemeletes komplexum ad majd otthont az ország vezető tudományos kísérleti állatházának, az Állatvédelmi Központnak, az Összehasonlító Orvostudományi Kutatóközpontnak és a hozzá tartozó laboratóriumoknak, valamint a Digitális Élelmiszerlánc Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Intézetnek. Ezenfelül egy ezerkétszáz fő befogadására alkalmas konferenciatermet, sportcélú helyiségeket, éttermet és konyhát, valamint egy 124 férőhelyes mélygarázst alakítanak ki a létesítményben, a tetőt pedig „bezöldítik” egy botanikus kert és herbárium telepítésével.
Az univerzitás telephelyének Steindl Imre által tervezett, neoreneszánsz stílusú, Zsolnay kerámiacsíkokkal díszített, jellemzően vörös téglás épületei közül megújul az egzotikusállat- és vadegészségügyi, a sebészeti, a kémiai, valamint az élettani és biokémiai tanszék. Utóbbiban működik például a radioizotóp-laboratórium. Emellett felújítják, energetikailag korszerűsítik a Bethlen Gábor utca felőli, az 1970-es években épült úgynevezett „lábas házakat”, amelyekben szintén laboratóriumok, tantermek és irodák találhatók.
A munkálatok érintik a műemléki kertet is, amely a VII. kerület legnagyobb összefüggő zöld felülete, mondhatni oázis Pest belvárosában.
A hallgatók véleménye szerint ez a főváros leghangulatosabb campusa. A cél a történeti park modernizálása, fenntarthatóvá, „vízérzékennyé” tétele, egy többszintes növényállomány kialakítása, valamint a mikro- és makroklimatikus viszonyoknak a javítása. Ha minden megépül a nagyszabású koncepció és a látványtervek szerint, kétségtelenül igaz lesz, hogy a Sótonyi Péter által említett új aranykorába léphet az egyetem.
A teljes cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.