Közel két évvel a koronavírus-járvány megjelenése óta, ismét emelkedő tendenciát mutat a napi új fertőzések száma. Mindez az vírus omikron variánsa miatt, amely az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Dél-Afrikában és Ausztráliában is gyorsan terjed, de már Európában is küzdenek vele – írja összegzésében a CNBC.
Bár az omikron mutánssal kapcsolatban nem áll rendelkezésre minden információ, az Egészségügyi Világszervezet aggodalomra okot adó vírusváltozatnak minősítette. A WHO arra figyelmeztet, hogy az omikron sokkal gyorsabban terjed, mint a delta variáns, és megváltoztathatja a járvány lefolyását.
A WHO a hatékonyabb vakcinaelosztástól várja a járvány végétA főigazgató szerint az általános emlékeztetőoltás-programok inkább meghosszabbítják a pandémiát. |
2022-ben vége kell lennie a Covid-19 világjárványnak
– mondta szerdán Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója.
A szervezet adatai szerint az omikront eddig közel száz országban észlelték. Hozzátették: az új fertőzések száma 1,5-3 naponta duplázódik az új variánsnak köszönhetően.
Az omikront először dél-afrikai tudósok azonosították. Már már Európa egyet részen, például Angliában és Skóciában is ez a variáns felel a legtöbb koronavírusos megbetegedésért, míg az Egyesült Államokban már a fertőzések 73 százaléka az omikronnak tudható be.
A repülést is veszélyesebbé teszi az omikronVilágszerte további szigorításokkal és az emlékeztető oltások felgyorsításával próbálják lelassítani a kormányok a koronavírus omikron variánsának terjedését, amely a repülőgépen is jobban fertőz a deltánál. |
A változat ráadásul épp akkor jelent meg, amikor a legtöbb ország enyhített a járvány elleni védekezés jegyében bevezetett korlátozásokon. Így számos állam, mint például Hollandia, Dánia, vagy Írország a a járványügyi intézkedések újbóli szigorítása mellett döntött.
Bár az omikron jóval fertőzőképesebb, mint elődjei, a fertőzésekkel szemben a halálesetek száma csökkenő tendenciát mutat. Emelkedett ugyanakkor a kórházban ápoltak száma nőtt.
Tudósok még vizsgálják, hogy az omikron mennyire veszélyes a korábbi Covid-törzsekhez képest. Benjamin Cowling, a Hongkongi Egyetem közegészségügyi karának epidemiológiai professzora szerint az omikron megközelítőleg olyan súlyos tünetekkel jár együtt, mint a delta és az azt megelőző variánsok.
Hozzátette, hogy azok, akik legalább két oltással rendelkeznek, védettebbek a súlyos tünetekkel járó megbetegedések ellen, ez pedig arra enged következtetni, hogy az omikron enyhébbnek tűnik a korábbi változatoknál. Hangsúlyozta ugyanakkor: az új variáns nem kevésbé veszélyesebb, csak az oltással rendelkezők szervezete könnyebben ellenáll a kórokozóval szemben.
Csökkentheti a termékenységet a koronavírusA londoni Imperial College kutatói által jegyzett tanulmány szerint, amelyet szakmailag még nem bíráltak. |
A szakértők szerint az omikron jelentette veszély még jobban rávilágított az oltás fontosságára. A vakcinák elosztása azonban továbbra is egyenlőtlen a világ különböző részei között.
Az Our World in Data adatai szerint több mint 30 országban a lakosság kevesebb, mint 10 százaléka részesült teljes körű, azaz két oltásban. Főként a szegényebb afrikai országok tartoznak ebbe a csoportba. A tehetősebb államokban eközben már a harmadik, emlékeztető oltást veszi fel a lakosság.
A WHO főigazgatója szerint ahhoz, hogy leszámoljunk a járvánnyal, minden országnak legalább 70 százalékos átoltottsággal kell rendelkeznie 2022 közepéig.
A WHO-vezérrel szemben Bill Gates nem ennyire pozitív a pandémiával kapcsolatban. A filantróp üzletember szerint az omikron a járvány eddigi legrosszabb részéhez vezethet – idézte a Microsoft társalapítójának szavait az Interesting Engineering idézte.
Jobb egy eseményről lemondani, mint az életrőlA WHO arra szólítja fel az embereket, hogy mondják le ünnepi programjaikat, összejöveteleiket. |
Gates közösségi oldalain írt bejegyzésekben tette közzé, hogy több közel barátja is pozitív koronavírustesztet produkált. A milliárdos ennek hatására több, a karácsonyi ünnepekre vonatkozó tervét lemondta, és ugyanerre biztatott másokat is. Szerinte addig nem szabad félvállról venni az omikront, amíg nem tudunk róla eleget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.