BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dupla járványhullámmal fenyeget az omikron új alvariánsa

A SARS-CoV-2 koronavírus rendkívül fertőzőnek tartott omikron variánsa jelenleg a COVID-19 okozta megbetegedések igen magas százalékáért felelős, bár többen úgy gondolják, hogy a vírusváltozat okozta fertőzéshullám több országban már tetőzött is.

Az elmúlt napokban azonban az omikron vírusmutáns egy közeli rokona okozott ijedelmeket, amelyet egyre gyakrabban azonosítanak az új fertőzötteknél Európa és Ázsia több részén is – számolt be róla a Reuters.

Egyre több alvariánsa van az omikronnak

Az omikron variánst BA.1 vírusmegjelöléssel jelölik, és a GISAID nyilvános víruskövető adatbázis január 25-én publikált adatai szerint az esetek 98,8 százalékáért felelős. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ugyanakkor több országban is a BA.2 alváltozat növekedéséről számolt be.

A BA.1 és BA.2 mellett a WHO két másik alváltozatot is felsorol az omikron-család tagjaként, a BA.1.1.529 és BA.3 változatokat. Ugyan genetikailag ezek szoros rokonságban áll egymással, de mindegyik olyan mutációkkal rendelkezik, amelyek megváltoztathatják a vírus viselkedését.

Fotó: Shutterstock

Trevor Bedford, a Fred Hutchinson Rákközpont virológusa, aki a SARS-CoV-2 evolúcióját követi nyomon, a Twitteren publikálta azokat az adatokat, mely szerint Dániában az esetek mintegy 82 százalékát, az Egyesült Királyságban 9 százalékát és az Egyesült Államokban pedig 8 százalékát már a BA.2 teszi ki.

Ezt a variánst „lopakodó alváltozatnak” is nevezik, mivel nehezebb nyomon követni, mint az eredeti variánst, és kimutatni is nehezebb. Bár a házilag is elvégezhető tesztek kimutatják az alváltozatot, azt nem lehet megállapítani velük, hogy ez fertőzte e meg az embert, vagy egy korábbi mutáció.

Fertőzőképesebb változattal van dolgunk

Bár az első feltételezések alapján a BA.2 még fertőzőbb lehet, mint az eredeti, BA.1-es omikron, egyelőre nincs tudományos bizonyíték arra, hogy nagyobb valószínűséggel kaphatjuk el.

Dán egészségügyi adatok becslése szerint a BA.2 másfélszer fertőzőképesebb lehet, mint elődje, ugyanakkor valószínűleg kevésbé súlyos megbetegedést okot.

A Brit Egészségbiztonsági Ügynökség (HSA) által elvégzett kontaktkövetés eredményeiből arra lehet következtetni, hogy BA.2-vel azonosított fertőzöttek kontaktjai között a háztartásokon belüli átfertőződés magasabb (13,4 százalék), mint a többi omikron-variáns esetében (10,3 százalék). A HSA a január 28-i jelentése nem talált bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a vakcinák között eltérés lenne az új omikron alváltozat elleni védelem tekintetében.

Dupla hullám érkezhet

A dániai adatok alapján még az sem biztos, hogy aki a megfertőződött a BA.1 változattal, védettebb lesz a BA.2-vel szemben.

Amennyiben a korábbi BA.1 miatti betegség nem véd meg a BA.2-vel szemben, akkor egy úgynevezett kétpúpú teve hullámra kell felkészülnünk

– ismertette Egon Ozer Egon, a chicagói Northwestern University Feinberg School of Medicine fertőző betegségekkel foglalkozó szakértője.

A szakember azzal zárta gondolatait, hogy a védőoltások még mindig távol tartják az embereket a kórháztól és minimálisra csökkentik az elhalálozás kockázatát, függetlenül attól, hogy melyik vírusmutációról van szó.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.