Összefüggést észleltek orvosok a koronavírus-járvány korai szakaszában a Covid–19-fertőzés és a cukorbetegség között. Arra jutottak, hogy a Covid a diabéteszes betegek tüneteit felerősítette, a nem cukorbetegeknél pedig újonnan észlelték a betegséget – írja a New Atlas.
A tanulmány azt az eredményt hozta, hogy nagyobb arányban alakult ki újonnan diagnosztizált diabétesz a Covid-fertőzöttek körében. A jelenséget a felnőtteknél és gyerekeknél külön is megfigyelték, de a kutatók nem jutottak érdemi eredményre azzal kapcsolatban, hogy a Covid–19 hatására kialakulhat-e újfajta cukorbetegség.
A Massachusetts General Hospital Harvard Medical School kutatói több száz koronavírus-fertőzéssel kórházba kerülő beteget vizsgáltak meg. Az esetek között 78 volt olyan, aki bár alapból nem volt cukorbeteg, de a kórházba kerüléskor a fertőzés mellett diabéteszes tünetek is jelentkeztek. A demográfiai folyamatok vizsgálatakor arra jutottak, hogy a Covidhoz kapcsolódó cukorbetegség nagyobb valószínűséggel alakul ki a fiatal, korlátozott angol nyelvtudással és kevésbé jó egészségbiztosítással rendelkező betegeknél.
A kutatók ezek alapján azt feltételezik, hogy a Covid–19 nem feltétlenül vonja maga után a cukorbetegséget. Sok esetben nem világos, hogy a diabétesz a koronavírus-fertőzéssel párhuzamosan jelent meg, vagy már eleve magas volt a vércukorszint, és a Covid csak felerősítette a diagnózist.
A tanulmány egy másik megfigyelése szerint a Covid-fertőzést követő egy évben szinte valamennyi újonnan diagnosztizált cukorbetegség elmúlt, mindössze 7,8 százalékuknál volt szükség inzulinos kezelésre.
Ez arra enged következtetni, hogy a koronavírus-fertőzés mellett kialakuló cukorbetegség átmeneti állapot, amit a Covid által okozott akut stressz válthat ki
– mondta Sara Cromer, a tanulmány vezető szerzője.
Ez az átmeneti jelleg megerősíti azt a feltételezést, hogy a vírus közvetlenül nem károsítja az inzulintermelő béta-sejteket. Valószínűbb, hogy az újonnan kialakult diabétesz a stressz okozta magas vércukorszin (stressz-hiperglikémia) következménye.
A kutatók megjegyzik, hogy a tanulmány nem nyújt végleges választ a Covid-fertőzéssel összefüggő cukorbetegség rejtélyére. Több vizsgálatra van szükség ahhoz, hogy megértsék, a koronavírus-fertőzés hogyan váltja ki közvetlenül az akut magas vércukorszintet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.