Míg az Európai Unióban a koronavírus-járvány okozta válság során mért többlethalálozási arány tavaly novemberben 26 százalékos, decemberben pedig 23 százalékos növekedéssel új csúcsot ért el a válság előtti időszakhoz képest, addig 2022 egyértelmű csökkenéssel indult. Idén januárban ugyanis az uniós többlethalandóság 8 százalékra csökkent az Eurostat által szerdán közzétett, a halálozások heti adatgyűjtésén alapuló többlethalandósági mutatója alapján. Hazánkban ennél is alacsonyabb számokat regisztráltak, ami még a járvány előtti időszak értékeinél is kevesebb.
Bár a Covid-19 halálesetekhez közvetlenül kapcsolódó adatok nemzetközi összehasonlíthatósága vitatható a halálokok osztályozására vonatkozó eltérő szabályok miatt, az Eurostat megközelítése minden halálesetre kiterjed, így általános mérőszámot biztosít a válság halálozási arányra gyakorolt hatásáról, rávilágítva az egészségügyi válság nagyságrendjére.
A többlethalandóság a Covid-19 okozta válság során mért, minden okból bekövetkezett halálesetek számát jelenti, amely meghaladja a járvány előtti, "normális" körülmények között megfigyelhető értéket. A mutató tehát az adott időszakban bármilyen okból elhunytak számát veszi alapul és a korábbi évek bázisával hasonlítja össze, amelyet még nem érintett a világjárvány. Ebben az esetben a bázis a 2016-2019 közötti időszakban az egyes hónapokban bekövetkezett halálesetek átlagos száma.
Hazánkban alacsonyabb volt a többlethalálozás aránya idén januárban, mint a járvány okozta válságidőszak előtti években. A csökkenés 0,2 százalékos.
Az uniós átlaghoz képest ugyanakkor Magyarországon a 2020 novemberi, tavaly március-áprilisi, valamint a tavaly novemberi csúcsidőszakokban jóval magasabb volt a többlethalálozások aránya az uniós átlagnál. A szomszédos uniós országok adatai is hasonló dinamikát mutatnak, bár Szlovénia esetében igen nagy, 90 százalék körüli kiugrást is láthatunk a 2020 novemberi időszakban, ami egy évvel később már 50 százalék körülire mérséklődött. Szlovákiában ennél magasabbak voltak a tavaly év végi halálozási számok; még decemberben is több mint 50 százalékos többlethalálozást láthatunk.
Romániában pedig még a 110 százalékot is meghaladta a többlethalálozási arány tavaly októberben. Mindamellett, akad olyan ország is a mérések alapján, ahol alig növekedett az arány a járvány alatt, mint például Finnországban, ahol 2020-tól kezdve ez 14,7 százalék volt.
Az uniós átlag 2020 novemberben érte el a csúcsot 40 százalékkal, de még tavaly novemberben is 26,3 százalékot regisztráltak. Idén januárra azonban jelentősen csökkent ez az arány, 7,7 százalékra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.