A koronavírus kirobbanásakor már az első kutatások is az idősek és a krónikus betegek fokozott védelmére figyelmeztettek. Eleinte sokan reménykedtek abban, hogy a gyermekeket elkerülheti a vírus, amely végül egyik korosztályt és az egészségeseket sem kímélte. Világszerte már több mint hatmillió ember kapta el a vírust. Csecsemők, ovisok és kisiskolások is tömegesen estek át a fertőzésen, ugyanakkor lényegesebben enyhébb tünetekkel vészelték át a betegséget, mint a felnőttek.
A tudósok számára ez a Covid egyik legnagyobb titka.
A CNBC összefoglalta, hogy mit lehet eddig tudni a gyermekek koronavírusra adott reakciójáról.
A gyors immunválasz mindenképp előny.
Minél fiatalabb valaki, annál gördülékenyebben küzdi le a fertőzéseket és hamarabb regenerálódik. A gyerekeknél még nagyon jól működik a velünk született immunitás, amely segít meggátolni a vírusok terjedését, sőt képes kiirtani is azokat. Az úgynevezett interferonok aktiválják az immunrendszert és a környező sejtek védekező mechanizmusait. A kutatások azt is kimutatták, hogy a gyermekek légútja és orrnyálkahártya szövete ellenállóbb a koronavírussal szemben a felnőttekéhez képest.
A gyermekek szervezete edzettebb, mivel különösen a tanévben számos más vírusnak is ki vannak téve.
Előfordulhat, hogy pont az előző megfázás vagy egy másik vírusfertőzésből való felépülés járult hozzá ahhoz, hogy a Covid tünetmentesen vagy enyhe panaszokkal zajlott le.
Bár egy 2021 végén publikált tanulmány szerint a 18 év alatti fiatalokra és gyermekekre jelentett kockázat elenyészően alacsony, a járványügyi védekezést továbbra is komolyan kell venni, főleg ha a gyermek küzd valamilyen betegséggel. Az Amerikai Egyesült Államokban 2020 és 2022 között a 0-17 évesek körében 921-en hunytak el a Covid következtében. Az Egyesült Királyságban tavaly 469 982 gyermeknél mutatták ki a koronavírust, a túlélési arány 99,995 százalékos volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.